ARTYKUŁ KATEGORIA: Ogród

Impregnacja drewna. Na czym polega oraz jakie niesie korzyści

W naturalnych warunkach drewno ulega rozkładowi pod wpływem różnych czynników fauny i flory. Jak to bywa w przyrodzie – jest to normalny proces, który ma swoją funkcję w kręgu życia. W wykorzystaniu drewna na potrzeby budowalne czy jakiekolwiek inne użytkowe – trzeba tym procesom rozkładu zapobiegać – temu służy proces impregnacji. Polega on na nasączeniu drewna środkami specjalnego przeznaczenia, które zapobiegną szkodliwym działaniom czynników zewnętrznych.

Impregnacja drewna – Poznaj korzyści

Zasadniczo powinniśmy wskazać dwa główne aspekty – trwałość oraz wygląd.
Drewno jest narażone na wiele czynników – woda może powodować pęcznienie i rozwarstwianie włókien, wilgoć – gnicie i powstawianie pleśni, do tego szkodniki i promienie UV powodujące uszkodzenia i osłabianie struktury. Celem impregnacji jest uodpornić drewno na działania tych czynników tak, by mogło nam służyć przez długi czas.
Dodatkowym atutem są walory estetyczne. Paleta dostępnych kolorów impregnatów jest imponująca, nie mówiąc już o tym, że często można dać nowe życie starym meblom lub innym produktom drewnianym.

Impregnacja drewna – Czy każde drewno należy zaimpregnować?

W przypadku stosowania na zewnątrz – każde drewno potrzebuje impregnacji. Jak wspomniano na wstępie – w warunkach naturalnych będzie ono ulegać degradacji. W warunkach domowych czynników ryzyka jest mniej, natomiast nie można wykluczyć, że drewno nie będzie pochłaniać wilgoci, a bez zabezpieczenia na pewno będzie się szybciej brudzić i niszczeć. Jeśli wzbraniamy się ze względu na chęć zachowania naturalnego wyglądu – trzeba wspomnieć, że są dostępne preparaty, które zachowają, a nawet podkreślą naturalne walory estetyczne, jednocześnie znacznie poprawiając żywotność.

Kiedy należy rozpocząć impregnację?

Musimy pamiętać o dwóch istotnych czynnikach które muszą zostać spełnione, zanim rozpoczniemy impregnację.
Pierwszy to wilgoć – żaden środek nie wniknie skutecznie w strukturę mokrego drewna. Nauka wskazuje, że poziom wilgotności nie może przekroczyć 18%, ale w warunkach domowych raczej nikt tego nie sprawdzi, więc upewnijmy się, że nasz materiał jest naprawdę suchy. Druga kwestia to szkodniki – nie ma możliwości skutecznej impregnacji drewna, które już jest zainfekowane. W pierwszej kolejności należy pozbyć się owadów – są do tego specjalnie przeznaczone środki; na półkach sklepowych spokojnie odnajdziemy je w tej samej sekcji, co środki do impregnowania.

Jak przygotować drewno do impregnacji?

Odpowiednie przygotowanie to połowa sukcesu skutecznej impregnacji. Jeśli drewno jest suche i wolne od szkodników, możemy przystąpić do mechanicznego przygotowania powierzchni. Zależy nam na usunięciu poprzednich warstw oraz jakichkolwiek innych zabrudzeń i zatłuszczeń. Najłatwiej będzie w tym celu użyć gruboziarnistego oraz w dalszej kolejności drobnoziarnistego papieru ściernego. Następnie usuwamy wszelkie pyłki i przystępujemy do mycia powierzchni. Po całkowitym wyschnięciu drewna możemy przystąpić do impregnacji. 

Impregnacja powierzchni drewnianej – Najczęstsze błędy

Dobór odpowiedniego preparatu to jeden z czynników naszego ryzyka. Powinniśmy sprawdzić czy środek, na który się decydujemy jest przeznaczony do naszego drewna oraz warunków jego funkcjonowania.

Kolejną kwestią są zalecenia producenta – często mamy tendencję do nieczytania instrukcji wychodząc z założenia, że wiemy co robić. Zapoznanie się z zaleceniami to znikomy wysiłek, a niekiedy może uratować naszą pracę! Na koniec – odpowiednie przygotowanie. Pamiętajmy, że mokre drewno nie przyjmie skutecznie żadnego impregnatu, podobnie niedostateczne przygotowanie powierzchni.