ARTYKUŁ KATEGORIA: Ogród

Jak czyścić kostkę brukową – kompleksowy poradnik

Gruntowne czyszczenie kostki i przestrzeni pomiędzy nimi powinno odbywać się przynajmniej dwa razy do roku.

Droga wiodąca do domu jest niejako jego wizytówką. Teren wokół domu, zazwyczaj wyłożony kostką powinien więc prezentować się nienagannie. Od czasu do czasu konieczne będzie zatem czyszczenie kostki. Jak czyścić kostkę brukową, by uzyskać najlepszy efekt? Sprawdź nasz poradnik!

Przejdź do akapitów

Widok kostki brukowej na alejkach, czy drogach dojazdowych jest powszechny i nikogo nie dziwi. Nawierzchnia z kostki prezentuje się niezwykle atrakcyjnie, a trwałość bruku pozwala cieszyć się tym efektem przez długie lata. Jednak codzienna eksploatacja i ciągłe narażenie na działanie niekorzystnych warunków pogodowych sprawiają, że z biegiem czasu kostka traci swój urok. Materiał ten wymaga więc cyklicznego czyszczenia. 

Na szczęście, nie musisz szukać profesjonalnej ekipy zajmującej się czyszczeniem kostki. Możesz zrobić to samodzielnie! Istnieje wiele sposobów, które pozwolą Ci utrzymać w czystości wszystkie powierzchnie wyłożone kostką. Sprawdź, jak i czym myć kostkę brukową, by zawsze wyglądała jak nowa!

Ręczne mycie kostki brukowej jest skuteczne i tanie, jednak wiąże się ze sporym wysiłkiem fizycznym.

Czyszczenie kostki brukowej – co warto wiedzieć?

Aby kostka brukowa zachowała swój estetyczny wygląd na długo, trzeba o nią dbać. O czym należy pamiętać, by podjazd z kostki zawsze lśnił czystością? Czym może skutkować zaniedbanie? Odpowiadamy!

Regularność

Wiele osób czyści kostkę brukową, gdy jej stan jest opłakany. Systematyczne usuwanie zabrudzeń przynosi najlepsze efekty i pomaga uniknąć konieczności wymiany lub szlifowania poszczególnych kostek. Wszelkie zanieczyszczenia, które powstają na powierzchni kostki, należy usuwać od razu. Zaschnięty brud niezwykle trudno jest wyczyścić. Gruntowne czyszczenie kostki i przestrzeni pomiędzy nimi powinno odbywać się przynajmniej dwa razy do roku, a optymalnie – raz na kwartał. Każda pora roku niesie ze sobą inne zagrożenia dla wyglądu kostki brukowej:

  • wiosną są to naloty po topniejącym śniegu i piasek po posypywaniu podjazdu,
  • latem, w przestrzeniach między kostkami pojawiają się chwasty i mech,
  • jesienią zagrożenie stanowią opadłe liście,
  • zimą trzeba dbać o regularne odśnieżanie i posypywanie piaskiem (nigdy solą!).

Przeczytaj także: Jak urządzić ogród? Zasady aranżacji funkcjonalnego ogrodu

Odwiedź sklep Allemen – prace ogrodowe

Dobór metody czyszczenia do rodzaju zabrudzenia

Tłuszcz, ślady opon, gumy do żucia, rdza, plamy z farb, czy cementu – to wszystko może skutecznie zepsuć wygląd Twojej kostki. Niektóre zabrudzenia łatwo jest usunąć domowymi sposobami, inne będą wymagały gruntownego czyszczenia specjalistycznymi środkami. To, czym myć kostkę brukową zależy głównie od materiału, z jakiego została wykonana. 

Nawierzchnia z granitu, marmuru, czy też wapienia nie może być myta chemicznymi środkami na bazie kwasów czy chloru. Warto też zrezygnować z ostrych, twardych szczotek. Kostka z betonu często jest fabrycznie zaimpregnowana. Wtedy do jej czyszczenia potrzebna jest jedynie woda.

Impregnacja

Lepiej zapobiegać zabrudzeniom, niż je czyścić! Zabieg impregnacji kostki brukowej pozwala zabezpieczyć jej powierzchnię przed wnikaniem brudu w głąb jej struktury, a także zmniejsza wchłanianie wilgoci. Preparaty impregnujące wzmacniają wierzchnią warstwę powierzchni bruku i zwiększają poziom jego mrozoodporności. Impregnacja ułatwia utrzymanie kostki brukowej w czystości i przedłuża jej żywotność. Zabieg ten powinno się powtarzać cyklicznie co 3-4 lata, by zapewnić najwyższy poziom ochrony kostki. 

W przypadku ptasich odchodów sprawdzi się czyszczenie kostki brukowej octem lub kwaskiem cytrynowym.

Jak czyścić kostkę brukową? 3 sposoby na mycie kostki

Jakie są najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze metody usuwania uporczywych zabrudzeń z kostki brukowej? Poznaj nasze sposoby na perfekcyjnie czystą kostkę!

Czyszczenie ręczne

Ręczne mycie kostki brukowej jest skuteczne i tanie, jednak wiąże się ze sporym wysiłkiem fizycznym. Należy pamiętać, że najłatwiej jest usunąć świeże plamy, dlatego też warto czyścić je od razu po ich powstaniu. Czyszczenie ręczne sprawdza się w przypadku tłustych plam, czy ptasich odchodów. Jak czyścić kostkę brukową ręcznie, domowymi sposobami? 

Tłuszcz łatwo usuniesz poprzez obfite posypanie suchym piaskiem. Następnie należy usunąć resztki zabrudzeń. Najlepiej polać je ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub dedykowanego środka i wyszorować szczotką. W przypadku ptasich odchodów sprawdzi się czyszczenie kostki brukowej octem lub kwaskiem cytrynowym. Mieszankę trzeba nanieść na zabrudzone miejsce, pozostawić na kilkanaście minut, a później obficie spłukać wodą. 

Czyszczenie kostki – porada

Urządzenia do czyszczenia kostki brukowej

Specjalistyczne urządzenia do czyszczenia kostki brukowej to inwestycja na lata, która ułatwi Ci dbanie o stan nawierzchni brukowanych. Jednym z najbardziej wielofunkcyjnych i wszechstronnych urządzeń jest myjka ciśnieniowa, taka jak ssąco-tłocząca myjka firmy Stalco

Sprzęt wykorzystujący strumień wody pod wysokim ciśnieniem jest wygodny w użytkowaniu i niezwykle skuteczny. Sprawdzi się do usuwania zabrudzeń z piasku, mchu, czy kurzu. Kupując myjkę ciśnieniową, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: 

  • moc urządzenia – im większa moc myjki, tym większe ciśnienie wytwarza, co przekłada się na jej skuteczność. Warto zdecydować się na model o mocy powyżej 2 kW, 
  • długość węża – wpływa na niezależność i komfort pracy. Zazwyczaj spotyka się myjki wyposażone w wąż o długości od 3 m do nawet 12 m,
  • ciśnienie robocze – związane jest z mocą urządzenia. Wysokie ciśnienie pozwala na skuteczne usuwanie zabrudzeń. Najlepsze myjki wytwarzają ciśnienie rzędu 140-180 barów,
  • lanca – umożliwia komfortową regulację ciśnienia wody. Wiele modeli wyposażonych jest w teleskopową lancę, która ułatwia czyszczenie wysokich powierzchni, np. elewacji,
  • dodatkowe wyposażenie – w usuwaniu szczególnie uporczywych zabrudzeń, przydatne mogą być dodatkowe szczotki – obrotowa szczotka Stlaco, czy też pianownica do myjki Stalco

Często wybieranym sprzętem do czyszczenia kostki jest także szczotka akumulatorowa do kostki brukowej. Wymienne końcówki umożliwiają czyszczenie różnorodnych powierzchni, a bezprzewodowe działanie zwiększa komfort użytkowania. 

Detergenty

Gdy czyszczenie kostki brukowej octem, a nawet myjką ciśnieniową zawodzi, można wykorzystać detergenty. Szczególnie przydatne będą przy usuwaniu roślin, które często pojawiają się w szczelinach między kostką. Opryski z preparatów chwastobójczych pozwalają pozbyć się mchu, mniszka, ostu, perzu, czy nawłoci. 
Do usuwania plam po olejach, śladów opon, czy rdzawych nalotów, przydatne mogą być specjalne zmywacze – takie jak koncentrat do odtłuszczania kostki brukowej. Warto pamiętać, by w przypadku stosowania środków chemicznych wybierać te, które nie stanowią zagrożenia dla ludzi, czy zwierząt i bezwzględnie trzymać się proporcji podanych przez producenta.

Nieumiejętne czyszczenie kostki brukowej może skutkować zniszczeniem nawierzchni, lub nawet naruszeniem całej konstrukcji.

Czyszczenie kostki – najczęstsze błędy

Nieumiejętne czyszczenie kostki brukowej może skutkować zniszczeniem nawierzchni lub nawet naruszeniem całej konstrukcji. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy czyszczeniu kostki brukowej? Sprawdź, by ich uniknąć!

Niewłaściwe czyszczenie przestrzeni między kostkami

Ręczne czyszczenie kostki z mchu i porostów ostrymi narzędziami może prowadzić do powstawania rys na jej powierzchni. Często prowadzi to do osłabienia warstwy licowej, a w rezultacie może obniżyć jej wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne. Niektóre chwasty zaś, mają tak silne i długie korzenie, że próby wyrwania ich kończą się uszkodzeniami struktury kostki. 

Wypłukiwanie piasku z przestrzeni między kostkami

Używanie myjki ciśnieniowej, czy nawet ulewa, wypłukują piasek spomiędzy kostek. Ten koniecznie powinien być uzupełniony, gdyż jego brak może powodować szybsze porastanie szczelin mchem i chwastami. Brak wypełnienia i pogłębiające się szczeliny mogą też poważnie uszkodzić nawierzchnię brukowaną. W szczelinach tych gromadzi się bowiem woda, która podczas mrozów zamarza, co często skutkuje rozsadzeniem kostki. 

Niezabezpieczenie kostki przed remontem 

Plamy z cementu, farby, czy zaprawy są niezwykle trudne do usunięcia. Jeśli są świeże, może wystarczyć czyszczenie kostki myjką ciśnieniową. Zaschnięte zabrudzenia często wymagają piaskowania lub szlifowania specjalnymi tarczami. Niekiedy zaś, jedynym wyjściem jest wymiana zabrudzonych kostek. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie kostki przed planowanymi pracami remontowymi. Rzadko jednak zdarza się, by ekipa budowlana o tym pamiętała.

Gdy czyszczenie kostki brukowej octem, a nawet myjką ciśnieniową zawodzi, można wykorzystać detergenty.

Mycie kostki – podsumowanie

Wiesz już, jak czyścić kostkę brukową, by zachowała swój wygląd na lata! Jeśli szukasz najlepszej jakości narzędzi, które pozwolą Ci zadbać o swój ogród, sprawdź ofertę sklepu Allemen. Skorzystaj z profesjonalnego doradztwa i zamawiaj wygodnie z dostawą do domu!

Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka.