ARTYKUŁ KATEGORIA: Majsterkowanie

Jak naprawić spłuczkę? Poradnik

Naprawa spłuczki podtynkowej nie powinna sprawiać większego problemu.

Niewłaściwie funkcjonująca spłuczka w toalecie może stać się bardzo uciążliwym problemem. Pogorszy komfort korzystania z toalety i wpłynie na większe zużycie wody. Podpowiadamy, jak naprawić spłuczkę i jakie awarie zdarzają się najczęściej. 

Przejdź do akapitów

Spłukiwanie wody w toalecie to czynność tak często stosowana, że niemal zapominamy o samym mechanizmie odpowiedzialnym za ten proces. Jednak także ten mechanizm może się zepsuć, co w efekcie prowadzi do spadku komfortu korzystania z toalety, a często również do wzrostu kwoty na rachunkach. Jak naprawić spłuczkę w toalecie? Czy musisz wzywać hydraulika i decydować się na wymianę całego mechanizmu? Sprawdź w naszym poradniku, co możesz zrobić samodzielnie.

Nie wiesz, jak naprawić spłuczkę? Pomożemy!

Spłuczka jest już niemal standardowym elementem wyposażenia każdej misy WC. Naciśnięcie guzika lub pociągnięcie uchwytu powoduje spłukanie wodą misy. Sama czynność jest intuicyjna i daje ogromny komfort korzystania z tego pomieszczenia. Niestety do czasu. Awaria spłuczki może być naprawdę uciążliwa dla użytkowników, a także dla właścicieli domu.

Jak naprawić spłuczkę? Podobnie do wszystkich innych napraw w pierwszej kolejności musisz zlokalizować problem. Objawem z reguły jest stale cieknąca woda lub je niewłaściwa ilość podczas opuszczania zbiornika. Naprawa spłuczki będzie zatem ograniczała się do sprawdzenia wszystkich uszczelnień, zaworów i ewentualnej regulacji. 

W łazienkach można znaleźć różne typy spłuczek. Mimo widocznych różnic mechanizm odpowiedzialny za wypuszczania wody jest najczęściej jednakowy we wszystkich. Są to stosunkowo proste konstrukcje składające się z niewielu elementów. W związku z tym naprawa spłuczki podtynkowej nie powinna sprawiać większego problemu. Zanim zdecydujesz się na wezwanie specjalisty, spróbuj samodzielnie podjąć się naprawy.

Przeczytaj także: Jak zamontować karnisz? Zobacz, jakie to proste!

Jak naprawić spłuczkę w toalecie?

Naprawa spłuczki – kompleksowy poradnik

Jak naprawić spłuczkę w WC? Dobór techniki zależy od tego, z jakim problemem masz do czynienia. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące problemy wraz z krótkim opisem postępowania i potrzebnymi narzędziami. Jednak zanim poznasz najpopularniejsze awarie, zapoznaj się z opisem samego mechanizmu.

Budowa mechanizmu spłuczki

Każda spłuczka WC jest skonstruowana w podobny sposób. Składa się z dwóch zaworów ulokowanych w górnej i dolnej części zbiornika. Górny zawór znajduje się zawsze ponad lustrem wody. Doprowadza wodę z sieci i napełnia zbiornik. Z kolei dolny zawór jest odpowiedzialny za utrzymanie jej w zbiorniku. To także do niego należy wypuszczenie wody w momencie naciśnięcia guzika. 

Z zaworami zintegrowane są dodatkowe mechanizmy: pływak, tłok połączony z mechanizmem spustowym i odpływ awaryjny. Pływak to lekki pojemnik wypełniony powietrzem lub element ze styropianu. Ma unosić się na wodzie i w momencie osiągnięcia właściwego poziomu automatycznie zamyka zawór napełniający. Tłok w formie kielicha otwiera zawór spustowy po naciśnięciu guzika spłuczki. Zamyka się automatycznie pod naporem wody napełniającej zbiornik. Z kolei odpływ awaryjny zapobiega przepełnianiu zbiornika i kieruje nadmiar wody do muszli. 

Naprawa spłuczki nadtynkowej 

Zanim zaczniesz naprawę, musisz dostać się do mechanizmu spłuczki. W przypadku spłuczek nadtynkowych cały zbiornik i akcesoria znajdują się nad miską WC. Wystarczy odkręcić wieko zbiornika, które jest przykręcane na śrubach po obu stronach. Do odkręcenia śrub przyda Ci się wkrętarka i Końcówka Bit 1/4 Płaska. W przypadku trudniejszego dostępu przydatny okaże się długi Uchwyt Bitów Z Blokadą. 

Jak naprawić cieknącą spłuczkę?

Jak dostać się do spłuczki podtynkowej?

Zastanawiasz się, jak naprawić spłuczkę podtynkową? Tutaj dostęp jest nieco trudniejszy i będziesz miał mniej miejsca. Zbiornik z całym mechanizmem jest przymocowany do stelaża, który zostaje zabudowany płytkami ceramicznymi. Możesz się dostać do niego dzięki panelowi maskującemu, w którym wbudowane są przycisk spłuczki. Panele mają system zatrzasków, dlatego wystarczy je podważyć i wyjąć cały element. 

Jak naprawić cieknącą spłuczkę?

Najczęściej występującą awarią w spłuczkach jest niekontrolowany wyciek wody. Płyn wylewa się stale, niezależnie od użytkowania mechanizmu. Jeśli zauważysz wąską strużkę wody płynąca w muszli, musisz zareagować. Innym objawem jest częsty dźwięk wody samoczynnie napełniającej zbiornik. Jak naprawić cieknącą spłuczkę? Tu również musisz zacząć od zdiagnozowania problemu, ponieważ przyczyny są przynajmniej dwie.

Pierwszą z nich jest nieszczelność w obrębie zaworu spustowego. Stosuje się tam gumowe uszczelki, które z biegiem czasu tracą elastyczność, sztywnieją i przestają utrzymywać wodę. Naprawa będzie polegała zatem na wymianie uszczelki. Musisz zdemontować cały mechanizm spłukiwania. Uszczelka znajduje się na końcu tłoka w miejscu wyjścia rury spustowej. 

Inną przyczyną wycieku może być zawór napełniający, który jest niedomknięty. Wówczas woda nie przedostaje się przez rurę odpływową, a przez odpływ awaryjny. W tej sytuacji problemem będzie niewłaściwie wyregulowany pływak. Może dojść też do problemów z samym zaworem, który z biegiem czasu ulegnie zużyciu.

Jak naprawić spłuczkę? Cytat eksperta

Niewłaściwa ilość spłukiwanej wody 

Po naciśnięciu guzika leje się za mało wody? Może zużywasz jej za dużo? Problem z reguły tkwi w ustawieniu pływaka wewnątrz zbiornika. Znajduje się on na długim wysięgniku i dodatkowo może być regulowany w osi pionowej. Umieszczenie go niżej spowoduje, że zbiornik napełni się tylko częściowo. Jeśli potrzebujesz większej ilości wody, oddal pływak od zaworu i podnieś go wyżej. Pamiętaj, że po napełnieniu lustro nie może przekroczyć poziomu odpływu awaryjnego. 

Powolne napełnianie zbiornika 

Częsty problem stanowi bardzo wolne napełniania zbiornika. Naprawę zacznij od regulacji pływaka, a jeśli to nie przyniesie rezultatu, będzie konieczne czyszczenie lub wymiana zaworu. Zawór może się zapychać osadem z wody, dlatego musisz go wykręcić. Przyda Ci się Klucz Szwedzki Nastawny Typ S 550 Mm, którym łatwo odkręcisz przewód przyłączeniowy i wyjmiesz zawór.

Jak naprawić spłuczkę w wc?

Jak naprawić spłuczkę w WC? Podpowiedzi

Mechanizm spłuczki nie jest skomplikowany, dlatego nie musisz obawiać się jego naprawy. Całość funkcjonuje mechanicznie, zatem nawet uszkodzenie jakiejś części jest dosyć trudne. Mając odpowiednie narzędzia i nieco wolnego czasu możesz śmiało zabrać się do pracy. 

Pamiętaj jednak o kontroli zaworów doprowadzenia wody. Jeśli wykręcasz zawór, musisz zamknąć dopływ wody do zbiornika. Z kolei po odkręceniu dopływu lub rury spustowej, nie zapomnij o jej dodatkowym uszczelnieniu. Zrób to za pomocą taśmy teflonowej lub pakuł nałożonych na gwint. 

Przy starszych typach urządzeń może dojść do sytuacji, w której któryś z elementów pęknie, ulegnie uszkodzeniu i nie będzie nadawał się do użytkowania. Może to oznaczać kres dla spłuczki w mieszkaniu. Nie warto zajmować się klejeniem i łączeniem popękanych elementów, ponieważ taka naprawa nie gwarantuje skuteczności. Nowe spłuczki oferowane są w kompletach z całym oprzyrządowaniem. Wymiana nie zajmie wiele czasu, zatem wydaje się to najwłaściwszym rozwiązaniem.

Naprawa spłuczki

Naprawa spłuczki – podsumowanie

Wiesz już, jak naprawić spłuczkę? Pora zatem zabrać się do działania. Wszystkie niezbędne narzędzia i potrzebne akcesoria znajdziesz w ofercie Allemen. Możesz zamówić też uniwersalny Zestaw Kluczy Płasko-Oczkowych, który przyda się przy wszystkich drobnych naprawach w domu. Nie znalazłeś w naszych propozycjach swojego problemu? Może masz inny sposób na naprawę spłuczki w toalecie? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami i pomysłami na rozwiązanie tego problemu.

Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka.