ARTYKUŁ KATEGORIA: Majsterkowanie

Jak zrobić skalniak ogrodowy? Etapy krok po kroku

Jak zrobić skalniak z kwiatami?

Chcesz przenieść odrobinę górskiego klimatu do swojego ogrodu? Zbuduj skalniak ogrodowy! Ogródek skalny to miejsce, w którym rośliny harmonijnie współgrają z kamieniami, tworząc spójną i niezwykle estetyczną całość. Jak zrobić skalniak z kwiatami? Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku!

Przejdź do akapitów

Jeszcze jakiś czas temu niemal w każdym ogrodzie można było spotkać skalne kompozycje, jednak w nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach zabrakło na nie miejsca i na jakiś czas odeszły w zapomnienie. Dopiero ponowny zwrot ku naturze sprawił, że podczas projektowania ogrodów wiele osób znów stawia na te ozdoby. Skalniaki ogrodowe, bo o nich mowa, dzięki zróżnicowanej formie i bogactwie roślinności znów święcą triumfy i cieszą swoim naturalnym pięknem. 

Dzięki dużej dowolności w aranżacji niemal w każdym ogrodzie można stworzyć duży lub mały skalniak. Jak zrobić ogródek skalny? Kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie prac? O czym warto pamiętać przy jego budowie? Sprawdź nasze wskazówki i dowiedz się, jak zrobić ładny skalniak w swoim ogrodzie!

Skalniaki – jak zrobić je samodzielnie i o czym warto wiedzieć?

Skalniak ogrodowy to atrakcyjna ozdoba ogrodu, która swoim wyglądem przywodzi na myśl górskie zbocza. Jeśli chcesz stworzyć skalną kompozycję w swoim ogrodzie, powinieneś dobrze przygotować się do tego zadania! Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy ogródka skalnego? Sprawdź!

Kiedy założyć skalniak ogrodowy?

Skalniak można z powodzeniem zakładać przez większość miesięcy wiosennych i letnich. Optymalnym czasem na rozpoczęcie prac związanych z budową skalniaka jest jednak wiosna. Dzięki dużej wilgotności gleba jest łatwa do uformowania, a temperatury sprzyjają aktywności w ogrodzie. Rośliny posadzone na wiosnę mają idealne warunki do rozwoju i szybko zaaklimatyzują się w nowej przestrzeni. 

Jeśli jednak nie możesz zrealizować zakładania ogródka skalnego w miesiącach wiosennych, przełóż pracę na późne lato lub wczesną jesień. Letnie upały i susza źle wpływają na roślinność wysokogórską, która często jest bazą skalniaków. Koniec sierpnia i wrzesień zazwyczaj obfitują w wiele słonecznych dni, jednak temperatury są niższe, co zapewnia optymalne warunki wzrostu roślin.

Gdzie zbudować ogródek skalny? 

Lokalizacja skalniaka w dużej mierze zależy od ukształtowania terenu i wielkości ogrodu. Skalniak powinien być naturalnie wkomponowany w teren, a nie stanowić osobny byt, który nie do końca współgra z całością ogrodu. Skalne konstrukcje najlepiej prezentują się w okolicy oczka wodnego, na wzniesieniach lub zagłębieniach terenu bądź też obok altany czy tarasu. 

Niezwykle istotnym aspektem jest również nasłonecznienie. Od ilości światła słonecznego w miejscu, w którym planujesz zbudować skalniak, zależy jakie rośliny można tam posadzić. Dobrze oświetlone stanowisko daje spore pole do popisu w kwestii doboru roślin, jednak wymaga większej uwagi i częstszego podlewania z powodu szybkiego wysychania gleby. Zacienione miejsce wymusza wybór konkretnych gatunków roślin, dobrze znoszących takie warunki. 

Mały skalniak – jak zrobić?

Co posadzić na skalniaku ogrodowym?

Przyjęło się, że w skalniakach powinna znajdować się przede wszystkim roślinność wysokogórska. Jednak wcale nie musi! W ogródkach skalnych świetnie sprawdzają się także sukulenty, niewielkie drzewka czy kwiaty jednoroczne. Do najpopularniejszych roślin na skalniak należą:

  • goździk pierzasty,
  • dzwonek karpacki,
  • lawenda,
  • rojnik,
  • pierwiosnek, 
  • strzęplica sina.

Na skalniaku często można spotkać także krokusy, tulipany, czy narcyzy, jak również cyprysiki, jałowce, świerki, czy sosny. Warto pamiętać o tym, by dobierać rośliny kwitnące w różnym czasie. Dzięki temu skalniak będzie prezentował się atrakcyjnie niezależnie od pory roku. 

Przeczytaj także: Jak zrobić pergolę? Instruktaż krok po kroku

Jak zrobić skalniak?

Jak zrobić skalniak? Garść podpowiedzi!

Zastanawiasz się, jak zrobić skalniak przed domem? Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez ten proces! Sprawdź, jak zaplanować budowę ogródka skalnego, aby efekt spełnił Twoje oczekiwania!

Krok 1. Projekt

Zanim zaczniesz prace ziemne, zacznij od wizualizacji skalniaka. Nie musi być to profesjonalny plan, wystarczy szkic na papierze. Projekt powinien uwzględniać kształt skalniaka, rozmieszczenie największych kamieni, czy rozkład roślinności. Szkic pozwoli Ci uniknąć wielu błędów i usprawni prace ogrodowe. 

Krok 2. Przygotowanie podłoża

Pierwszym etapem prac ziemnych jest przygotowanie miejsca pod skalniak. W tym celu należy usunąć murawę i wykopać ziemię na głębokość około 30 cm, do czego przyda Ci się ostry szpadel Ideal Pro marki Cellfast. Dno wykopu należy później pokryć podkładem z drobnych kamieni i żwiru, by stworzyć warstwę drenażu. Brzegi wykopu można zabezpieczyć agrowłókniną, lub specjalnym obrzeżem ogrodowym Cellfast, co zminimalizuje porastanie terenu niechcianymi chwastami. 

Skalniaki – jak zrobić?

Krok 3. Tworzenie konstrukcji

Samo tworzenie ogródka skalnego należy rozpocząć od ułożenia kamieni i dopełnienia całości ziemią. Na dole ułóż największe głazy, które będą stanowiły swoisty fundament. Następnie wypełnij wnętrze podłożem i układaj kolejne warstwy kamieni i ziemi, tworząc łagodne wzniesienie. Całość należy obficie podlewać wodą, by ziemia miała szansę osiąść. 

W miejscach, gdzie ziemia jest naturalnie wymywana, należy uszczelnić konstrukcję, używając niewielkich kamieni. Po osiągnięciu zadowalającego efektu warto pozostawić skalniak na około 2 tygodnie, by ziemia opadła. Aby zminimalizować ryzyko rozpadnięcia się skalniaka po posadzeniu roślin, możesz zabezpieczyć ją brązową palisadą ogrodową Cellfast

Krok 4. Sadzenie roślin

Zakupione wcześniej rośliny należy sadzić zgodnie ze stworzonym wcześniej planem. Przyda Ci się do tego łopatka ogrodowa do sadzenia. Podczas sadzenia warto zachowywać spore odstępy między jedną grupą roślin a drugą – to pozwoli im na optymalny wzrost. W zrobieniu odpowiednich przerw pomogą Ci małe, ręczne grabki do sadzenia. Pamiętaj, że po umieszczeniu roślin w gruncie należy je podlać. Na koniec warto zabezpieczyć całą aranżację żwirem.

Jak zrobić ładny skalniak?

Skalniak – najczęstsze błędy

Pomimo tego, że tworzenie skalniaka nie jest skomplikowane, to początkujący ogrodnicy mogą popełnić kilka błędów. Jak się przed nimi uchronić? Podpowiadamy!

Nieodpowiedni kształt skalniaka ogrodowego

W projektowaniu skalniaków ogranicza Cię jedynie wyobraźnia i czasami ukształtowanie terenu. Jednak, aby skalna ozdoba imitowała naturalne środowisko górskie, jej kształt powinien być nieregularny. W naturze bowiem idealne kształty nie istnieją! Ogródki skalne w kształcie perfekcyjnego koła, kwadratu, czy prostokąta nieco kłócą się z ideą tworzenia imitacji górskiego krajobrazu, dlatego też nie powinno się tworzyć aranżacji geometrycznych. 

Kamień kamieniowi nierówny

Dobór odpowiednich kamieni na skalniak jest niezwykle ważny, gdyż mogą stanowić one nawet połowę całej konstrukcji. Warto wybierać kamienie naturalnie występujące w okolicy. Najlepiej prezentują się te o ostrych krawędziach i nieregularnym kształcie. Aby aranżacja była spójna, wybierz maksymalnie dwa rodzaje kamienia

Do budowy ogródka skalnego najlepiej nadają się granity, bazalty, piaskowce bądź polne otoczaki. Musisz również pamiętać, że granit ma kwaśny odczyn, piaskowiec i bazalt – zasadowy, a kamień polny – obojętny. Planując rozmieszczenie roślinności, weź pod uwagę, jaki odczyn powinna mieć ziemia, by zapewnić im optymalne warunki rozwoju.

Jak zrobić skalniak? Porada eksperta

Przeczytaj także: Co sadzić w sierpniu? Garść ogrodowych porad

Jak zrobić ładny skalniak? Podsumowanie

Skalniaki wracają do łask. Są efektowne i pasują niemal do każdego ogrodu. Różnorodność roślin przeplatająca się z surowym pięknem kamieni tworzy bajkowy klimat w Twoim ogrodzie. Aby stworzyć piękny skalniak, nie musisz mieć żadnej specjalistycznej wiedzy, wystarczy poświęcić trochę czasu i energii, by cieszyć się niemal górskim krajobrazem. 

Odpowiednie przygotowanie terenu, dobór rodzajów kamieni i znajomość roślin oraz ich wymagań sprawi, że efekty Twojej pracy będą cieszyć Cię przez długie lata. Odpowiednio skonstruowany ogródek skalny nie potrzebuje żmudnej pielęgnacji – wystarczy regularne podlewanie, pielenie i nawożenie. Dzięki dużej różnorodności roślin i niemal nieograniczonych możliwościach aranżacyjnych możesz stworzyć skalną ozdobę w niemal każdych warunkach i w każdym terenie. 

Planujesz założenie skalniaka? Zaopatrz się w odpowiednie narzędzia! W Allemen znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by ułatwić sobie pracę. Sprawdź szeroką ofert produktową sklepu internetowego Allemen i kupuj wygodnie przez Internet!

Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka.