ARTYKUŁ KATEGORIA: Majsterkowanie

Jak zrobić sufit podwieszany? Porady Allemen

Jak zrobić podwieszany sufit?

Konstrukcja podwieszanego sufitu jest w stanie zatuszować wiele niedoskonałości w obrębie stropu. Ponadto nadaje wyjątkowego charakteru całemu pomieszczeniu. Choć jest to zadanie wymagające precyzji, podpowiadamy, jak zrobić podwieszany sufit samodzielnie.

Przejdź do akapitów

Konstrukcja podwieszanego sufitu to rozwiązane coraz częściej znajdujące zastosowanie przy wykańczaniu wnętrz. Niesie ze sobą wiele korzyści. Pomieszczenie zyskuje na atrakcyjności, a dodatkowo obiekt jest lepiej zaizolowany. Jeśli masz przed sobą widmo remontu i budowy podwieszanego sufitu, dobrze trafiłeś. Z poradnika dowiesz się, jak zrobić podwieszany sufit krok po kroku i jakie akcesoria będą Ci do tego potrzebne.

Odwiedź sklep Allemen – naprawy

Jak zrobić sufit podwieszany? Co powinieneś wiedzieć?

Sufit stanowi największą jednolitą i nieużytkowaną powierzchnię w każdym pomieszczeniu. Choć najczęściej znajduje się na nim jedynie oświetlenie, wygląd sufitu wpływa na odbiór całej aranżacji. Wszelkie nierówności na jego powierzchni, a także elementy instalacyjne mogą zniszczyć nawet najbardziej dopracowaną stylizację. 

Zasłonięcie nierówności na powierzchni sufitu to jeden z najważniejszych powodów, dla których montuje się podwieszany sufit. Konstrukcja podwieszana na stelażach w odległości kilkunastu centymetrów od stropu może skutecznie zasłonić także przewody od wentylacji i oświetlenia. Można w niej umieścić źródła światła i nawiewy, a nawet uformować sufit w nietypowy sposób. Ponadto za pomocą podwieszanego sufitu możesz poprawić izolację termiczną i akustyczną pomieszczenia. 

Zastanawiasz się, jak zrobić podwieszany sufit samodzielnie? Jest to zadanie dosyć trudne i wymagające dużej precyzji. Będziesz potrzebował też odpowiednich narzędzi, materiałów budowlanych i pomocnika. Jeśli jednak poświecisz na prace odpowiednio dużo czasu i będziesz wiedział, jak zabrać się do realizacji planu, masz dużą szansę zakończyć wszystko sukcesem. 

Przeczytaj także: Układanie paneli podłogowych – jak to zrobić krok po kroku?

Sufit podwieszany - jak zrobić?

Sufit podwieszany – jak zrobić i co przygotować?

Zanim dowiesz się, jak zrobić podwieszany sufit, musisz wybrać odpowiednią konstrukcję i produkty potrzebne do jej wykonania. Ta konstrukcja składa się najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych, zamocowanych na stelażu z profili aluminiowych. Najważniejszym krokiem będzie zatem projekt części nośnej i sposób jej zamocowania do stropu. 

Jak podwiesić sufit? Każda konstrukcja podwieszanego sufitu opiera się na profilach przyściennych i wieszakach. Profile powinny znaleźć się na całym obwodzie pomieszczenia, dlatego dobór ilości tych akcesoriów nie powinien stanowić problemu. Wieszaki montuje się do sufitu w odległości około 60 centymetrów od siebie. Po dokonaniu pomiarów i zaprojektowaniu stelaża, z łatwością policzysz zapotrzebowanie także na te akcesoria. 

Projektując konstrukcję, musisz wziąć pod uwagę jej obciążenie. Składa się na to ciężar własny stelaża, waga płyt, a także obciążenie użytkowe, czyli akcesoria oświetleniowe, izolacja i przewody. Większe obciążenie będzie wymagało zastosowania gęstej konstrukcji nośnej, a zatem profile będą bliżej siebie i będzie ich więcej. Z tego wynika też większa ilość wieszaków wraz z elementami montażowymi. 

Kolejny krok to dobór płyt g-k. Możesz wybrać płyty o podniesionych parametrach wytrzymałości na wilgoć, ogień, a także płyty elastyczne z możliwością formowania na mokro. Dobierz całkowitą powierzchnię płyt z pewnym naddatkiem, a także zadbaj o to, żeby ich łączenia wypadały w połowie profila stelaża. 

Po zgromadzeniu wszystkich materiałów musisz jeszcze przygotować narzędzia potrzebne do montażu. Do wyznaczenia linii przebiegu profili ściennych i kontroli poziomu, potrzebna będzie poziomica laserowa, a także ołówek lub mazak. Dodatkowo w pracy przydadzą się takie elektronarzędzia i akcesoria jak:

  • wiertarka z udarem do wiercenia otworów w stropach,
  • wkrętarka akumulatorowa do montażu płyt,
  • wyrzynarka do przycinania płyt na wymiar,
  • wiertła i brzeszczoty.
Jak zrobić sufit podwieszany?

Jak podwiesić sufit krok po kroku?

Kiedy zgromadzisz już wszystkie potrzebne narzędzia i materiały, możesz zabrać się do montażu. Jak zrobić sufit podwieszany? Każda konstrukcja jest nieco inna, dlatego sam montaż nigdy dwa razy nie będzie przebiegał jednakowo. Można jednak wskazać na najważniejsze zadania, jakie kolejno trzeba wykonać przy pracy. 

Wyznaczenie poziomu i miejsc montażu wieszaków

Stelaż sufitu podwieszanego można zamontować do gołego stropu lub powierzchni tynkowanych, dlatego nie musisz szczególnie przygotowywać powierzchni. Sprawdź jedynie nośność stropu i dobierz do niej długość kotew. 

Następnie na całym obwodzie pomieszczenia wyznacz linię poziomą, która określi przebieg listew przyściennych. Z kolei na suficie, na wysokości miejsc planowanego krzyżowania się profili aluminiowych, zaznacz punkty mocowania wieszaków. Będzie do tego potrzebna poziomnica laserowa i narzędzie kreślarskie. 

Przykręcenie profili ściennych i montaż wieszaków 

Profile ścienne zamocuj bardzo precyzyjnie w taki sposób, żeby ich dolna krawędź przebiegała zgodnie z wykreśloną linią. Do przewiercenia profili może być potrzebne Mocne Wiertło Do Metalu Ze Stali HSS Podtaczane Stalco z powłoką zmniejszającą tarcie. W wywierconych co 50-60 cm otworach zamocuj kotwy i skręć całość. Na tym etapie warto też wykonać otwory w stropie, do których będą mocowane uchwyty wieszaków. Możesz umieścić kołki w stropie i zamocować do nich konstrukcje, co ułatwi późniejsze prowadzenie prac montażowych. 

Jak się robi sufit podwieszany?

Montaż profili głównych i nośnych 

Kolejnym krokiem jest mocowanie profili sufitu podwieszanego. Jak zrobić taką konstrukcję? Zacznij od zamocowania profili nośnych. Musisz z dużą precyzją oprzeć ich końce na powierzchni listew ściennych, a następnie zamocować do wieszaków. Jeśli powierzchnia ma mieć niejednolity kształt, teraz jest czas na jej formowanie.

W momencie, gdy całość będzie już zamocowana i wyregulowana w poziomie, pora na profile nośne, czyli te, do których później przymocujesz płyty. Jeśli profile główne prowadziłeś w poprzek pomieszczenia, te musisz zamocować wzdłuż. Montaż ogranicza się do wsunięcia końcówek do wewnątrz profili głównych. Tu także prace powinny się zakończyć dokładnym wypoziomowaniem powierzchni. 

Mocowanie płyt g-k

Jeśli powierzchnia jest już wypoziomowana, możesz poprowadzić przewody instalacyjne i ułożyć izolację. Następnie pozostaje już tylko mocowanie płyt. Płyty przykręcaj za pomocą odpowiednich wkrętów bezpośrednio do profili. Wkręty powinny być w odległości około 50 cm od siebie. Tu najlepszym urządzeniem montażowym będzie Wiertarko-Wkrętarka Wielogłowicowa Akumulatorowa. Zwróć uwagę na to, żeby każdy wkręt przebił płytę i blachę znajdującego się pod nią profilu. 
W narożach i innych miejscach o nietypowych kształtach musisz przyciąć płytę na wymiar. Może być do tego potrzebna Wyrzynarka Stalco 550W JSS65Vs Do 65mm 3000 RPM z odpowiednim brzeszczotem do płyt g-k. Za pomocą wyrzynarki wytniesz też otwory na akcesoria oświetleniowe i wyloty kanałów wentylacyjnych.

Jak podwiesić sufit?

Wykończenie 

Na koniec pozostaje jeszcze zamaskowanie łączeń płyt za pomocą odpowiedniej masy szpachlowej. Możesz nałożyć taśmę maskującą, a następnie pokryć całość masą. Podobnie wykończ miejsca łączenia konstrukcji ze ścianami. Po wyschnięciu masy całość możesz pokryć gładzią i pomalować. Na koniec zamontuj od zewnątrz osłony lamp i wentylacji. Do tego typu prac przydatna będzie wkrętarka i Zestaw grotów wkrętakowych.

Przeczytaj także: Jak zamontować karnisz? Zobacz, jakie to proste!

Jak zrobić sufit podwieszany? Podsumowanie

Już wiesz, jak się robi sufit podwieszany – pora przejść do działania. Poświęć na te prace przynajmniej dwa dni, a jeśli nie masz doświadczenia i budujesz konstrukcję o dużej powierzchni, lepiej zarezerwuj jeszcze trochę czasu. Wszystkie narzędzia pomocne w pracy znajdziesz w asortymencie Allemen, a materiały budowlane w dobrych składach i hurtowniach. Po zakończeniu prac nie zapomnij podzielić się z nami swoimi doświadczeniami na temat pracy.

Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka.