ARTYKUŁ KATEGORIA: Majsterkowanie

Prace wykończeniowe – Nie odkładaj ich na później! Lista rzeczy, które zrobisz samodzielnie i szybko.

Jesteśmy już po realizacji stanu surowego zamkniętego. Wydawać by się mogło, że najgorsze już za nami. Niestety to nie prawda. Etap projektowania i budowania jest niezwykle istotny, ponieważ jest bardzo trwały. Nie będziemy przecież co dwa lata murować ścian ani rozbudowywać metrażu. Dlatego warto każdy, nawet najdrobniejszy szczegół przemyśleć i nie żałować pieniędzy na tym etapie realizacji. Prace wykończeniowe i tak zapewne pochłoną znacznie więcej, niż przewiduje nasz budżet. Oglądając programy o remontach, możemy rozeznać się, ile mniej więcej kosztuje modernizacja pomieszczenia. Nieczęsto udaje się zamknąć koszty w przyjmowanych wcześniej widełkach kwotowych. A dzieje się tak dlatego, że często na drodze naszych planów i realizacji wyskakują drobne problemy, przez które trzeba zmienić koncepcje lub naprawić jakieś nieprzewidziane usterki. Nie jest to jednak żaden powód do zmartwień. Prace wykończeniowe można w dużej mierze wykonać samodzielnie. Najlepiej nie odkładać ich na później, ponieważ prowizorki najczęściej służą latami. Poniżej znajduje się lista prac wykończeniowych, które można wykonać szybko, samodzielnie i bez oczekiwania na fachowca.

Listwy przypodłogowe – Nie odkładaj ich na później, zrób to sam

Listwy przypodłogowe to taka wisienka na torcie. O wiele ładniej wygląda całość podłogi z okalającymi ją listwami. Jest wtedy dopełnieniem i stanowi delikatne przejście w ścianę. Niezależnie czy to będą listwy do paneli, czy do płytek, najważniejszą sprawą jest przygotowanie. Listwy przypodłogowe i narożniki do paneli podłogowych często stanowią równowartość lub przewyższają cenę samych paneli. Diabeł tkwi w szczegółach, a za szczegóły trzeba płacić, dlatego najlepiej rozrysować sobie plan pomieszczenia i obliczyć, ile metrów listwy przypodłogowej będzie potrzebne. Do całości należy jeszcze policzyć ilość narożników zewnętrznych i wewnętrznych, uwzględniając każde załamanie ściany. Jeśli mamy długą ścianę to bez problemu można połączyć dwie listwy łączeniem w identycznym kolorze. Wnęka wykonana z płyt kartonowo-gipsowych może być ładnym i praktycznym elementem, ale należy pamiętać, że każdy uskok ściany to dodatkowe koszty narożników. Wybierając listwy przypodłogowe, zwróćmy uwagę na ich dodatkowe atuty. Dostępne są na rynku listwy, które pomogą nam zamaskować niechciane kable. Listwy do paneli przypodłogowych przykręca się do ściany w kilku miejscach, a następnie nakłada maskownicę. Przycięcie do odpowiedniej długości również nie będzie stanowić problemu, ponieważ możemy to zrobić wyrzynarką lub brzeszczotem ręcznym. Strzępki listwy i tak zostaną zakryte przez narożnik bądź zakończenie. Położenie paneli z pewnością zajmuje mniej czasu niż montaż listw przypodłogowych, lecz nie jest to trudne zajęcie i możemy je wykonać samodzielnie.

Malowanie ścian – Zadbaj o odpowiednie oświetlenie i sprzęt

Malowanie ścian jest kolejną pracą wykończeniową, z którą poradzi sobie każdy. Najważniejszym etapem malowania jest przygotowanie. Należy obkleić elementy, których nie chcemy malować. To znaczy okna, drzwi, zrobić odcięcie od sufitu. Dobrze jest zabezpieczyć również podłogę, aby później mieć mniej do sprzątania. W tym celu można położyć na podłogę folię malarską lub specjalne maty tekturowe i przymocować za pomocą taśm do podłoża. Jeśli malujemy w dzień, to światło dzienne powinno wystarczyć. Warto jednak zaopatrzyć się w odpowiednie oświetlenie, gdy będziemy zmuszeni malować pomieszczenie bez okna albo wykonywać te czynności wieczorem. Najodpowiedniejszym oświetleniem będzie reflektor, który możemy postawić na podłodze w dowolnym miejscu. Już do samego malowania warto kupić sobie kuwetę na farbę, co znacznie ułatwi tę pracę. Malować można pędzlem lub wałkiem. Do wałka można dokupić teleskopowy kij, z którym nie będą nam straszne żadne wysokości, przyda się też z pewnością drabina. Przed malowaniem warto oczyścić i zabezpieczyć ściany, a po należy wywietrzyć pomieszczenie. Na rynku są oczywiście farby antyalergiczne, lecz mogą one niekorzystnie i intensywnie pachnieć. Po każdym malowaniu należy dokładnie umyć wałki, pędzle i pozostałe sprzęty, aby móc z nich korzystać w innych pomieszczeniach.

Zaciąganie i wyrównywanie ścian

W nowym budynku ściany powinny być dosyć równe. Jeśli korzystaliśmy z płyt kartonowo-gipsowych to mamy pewność, że powierzchnia jest gładka. Jeśli jednak robimy remont w starszym budownictwie, to warto zaszpachlować i dotrzeć do równa ściany. Wtedy nie będzie żadnych nierówności ani niedoskonałości widocznych na ścianach. Łączenie płyt gk również można spoinować i zaszpachlować. Dobry podkład to piękna ściana. Do tych czynności z pewnością przyda się kielnia i packa do zacierania. Dbając o własne zdrowie przy tych czynnościach, należy zabezpieczyć układ oddechowy maseczką, ponieważ będzie się roznosić pył.

Montaż oświetlenia

Rozplanowanie punktów świetlnych i gniazdek powinno nastąpić już na etapie planowania. Przy budowie rozprowadzane są kable, montowane są puszki elektryczne. W celu montażu oświetlenia warto zwrócić uwagę na żarówki. Często nie ma ich w zestawie z oświetleniem, a to one tworzą klimat. To właśnie barwa i moc żarówki będą mimochodem towarzyszyć nam codziennie, korzystając z tego oświetlenia. Do źródła światła dołączone są wkręty. Należy przymocować je do sufitu lub ściany i zamontować oświetlenie. Za długie kable możemy schować pod maskownicą przy oświetleniu lub po prostu uciąć. Po montażu należy założyć żarówki i sprawdzić działanie. Nie zaleca się sprawdzania na krótko po kablach, z uwagi na niebezpieczeństwo. Jeśli źródło światła nie możemy zamontować w pożądanym miejscu, to można z łatwością zmienić miejsce przeznaczenia. Jednak trzeba przeprowadzić tam instalację elektryczną, czyli wykuć miejsce na nowe kable, przeciągnąć kable, zaszpachlować i zamontować oświetlenie w wybranym miejscu.

Mocowania elementów dekoracyjnych

Elementy dekoracyjne to kwietniki, obrazy, ramki na zdjęcia i tym podobne. To właśnie drobiazgi tworzą klimat. Najczęściej do przymocowania takich elementów wystarczy wkręt. Jeśli przedmiot, który ma wisieć, jest dosyć ciężki, to warto zastosować kołek rozporowy z wkrętem. Mamy wtedy pewność, że solidnie będzie wisiał w danym miejscu. Elementem dekoracyjnym jest również karnisz na firanki. Po wyborze i kupnie karnisza montujemy go przeważnie w dwóch bądź trzech miejscach nad oknem. Przy długi karnisz można bez problemu skrócić. Jeśli musimy dosztukować jednak brakującą część, to bez obaw można dokupić maskownicę w odpowiednim kolorze.

Prace wykończeniowe – dużo zaoszczędzisz wykonując je sam

Wymienione prace wykończeniowe nie należą do trudnych. Bez problemu można je wykonać samodzielnie. Zaoszczędzimy przy tym czas oczekiwania na fachowca oraz pieniądze. Dodatkowo będziemy mogli poznawać od podszewki nowe kąty, wykonując drobne prace samodzielnie. W dzisiejszych czasach możemy znaleźć pomocne filmiki w Internecie bądź poradzić się znajomego lub fachowca. Budowa i remont przy ciągłych podwyżkach cen może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego tworząc kosztorys, warto dodać sobie margines bezpieczeństwa, który pozwoli pokryć nieprzewidziane wydatki.

W razie pytań i potrzeby porady jesteśmy do pełnej dyspozycji!

Zespół Allemen

Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka.