Zniszczona powierzchnia glazurnicza może mocno szpecić mieszkanie. Zerwanie płytek ze ścian i podłóg jest pierwszym krokiem do jej odnowienia. Podpowiadamy, jak skuć płytki ceramiczne i w jakie narzędzia trzeba się zaopatrzyć.
Denerwuje Cię pojedyncza pęknięta płytka na ścianie w kuchni? Może chcesz zmienić stylistykę całego pomieszczenia i skuć wszystkie płytki z podłogi? Zanim zabierzesz się do działania, będziesz musiał pozbyć się starej powierzchni glazurniczej. Mając odpowiedni sprzęt i wiedzę, możesz samodzielnie podjąć się tego zadania. Jak skuć płytki ze ścian i podłogi? Co zrobić, kiedy tylko jedna płytka wymaga wymiany?
Zrywanie płytek – co musisz wiedzieć?
Płytki ceramiczne są jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Cienka okładzina z wypalanej gliny była znana już w starożytności. Obecnie technika wykonywania ceramiki nieco się zmieniła i elementy są tańsze. Powszechnie stosuje się ceramikę do wykańczania wnętrz i przestrzeni na zewnątrz budynku. Ceniona jest nie tylko za trwałość, odporność na wilgoć i czynniki atmosferyczne, ale także estetykę.
Płytki ceramiczne są materiałem kruchym i mogą pękać w czasie użytkowania. Do powierzchni są montowane za pomocą specjalnych klejów. To sprawia, że ich usuniecie i wymiana nie należą do prac łatwych. Trudności będziesz miał również w sytuacji, kiedy będziesz chciał wymienić stare płytki na nowe. Choć praca może przysparzać problemów, nie musisz szukać pomocy u specjalistów.
Istnieje kilka sposobów na to, jak skuć płytki. Do przeprowadzenia większości z nich nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Mając minimalne doświadczenie budowlane, bez problemu samodzielnie poradzisz sobie z tym zadaniem. Jak skuć stare płytki? W poradniku znajdziesz informacje i wskazówki niezbędne do pracy. Wyposażony w wiedzę i wskazane narzędzia z łatwością zdejmiesz pojedyncze płytki, a także skujesz całą ścianę.
Jak skuć płytki z podłogi i ścian? Przygotowanie
Żeby zrywanie płytek zakończyć sukcesem i uniknąć niepotrzebnych strat, musisz odpowiednio przygotować się do pracy. Dotyczy to zarówno przygotowania narzędzi, jak i pomieszczenia, w którym będziesz prowadził prace. O czym musisz pamiętać?
Przygotowanie pomieszczenia
Skuwanie płytek to cięższe prace budowlane. W czasie kucia powstaje sporo pyłu i odpadów, które mogą roznosić się po całym mieszkaniu. Dlatego warto zabezpieczyć pomieszczenie, w którym będziesz prowadził prace i odgrodzić je od reszty obiektu. W drzwiach zawieś kurtynę z folii i przyklej ją do futryn. Wytrzymała folia malarska będzie potrzebna również do zabezpieczenia mebli i podłóg w pomieszczeniu. Nie tylko ochroni je przed kurzem i drobnymi uszkodzeniami, ale ułatwi zbieranie odpadów.
Narzędzia ręczne
Jeśli zamierzasz zbijać pojedyncze płytki na niewielkich powierzchniach, przyda Ci się kilka narzędzi ręcznych. Sięgnij po młotki uniwersalne, takie jak Młotek Ślusarski 500G Włókno Fiberglass Perfect. Potrzebne będzie również ręczne dłuto, płaskie wkrętaki, szpachelki i noże ze sztywnym ostrzem. Narzędzia ręczne będą służyły do rozbicia i podważenia płytki.
Elektronarzędzia
Na większych powierzchniach zrywanie płytek wykonuje się z wykorzystaniem maszyn i elektronarzędzi. Są to głównie wiertarki z funkcją udaru, a przy większych pracach młotki udarowe. Kluczowa jest w nich funkcja udaru, a zatem skok wykonywany przez osprzęt w elektronarzędziu. Dłuto lub przecinak na końcu maszyny będzie wykonywał drobne uderzenia, co pozwoli na szybsze podważenie płytki i jej rozbicie.
W pracach budowlanych związanych ze skuwaniem płytek przyda Ci się również szlifierka kątowa i dwie tarcze: do cięcia i szlifowania. W przypadku problemów ze skuwaniem i w pracach wymagających precyzji szlifierka ułatwi podzielenie płytek na drobniejsze części. Z kolei tarcza szlifierska przyda się do zbierania kleju, a także usuwania fugi.
Miejsce na odpady
W czasie pracy powstaną spore ilości ciężkich odpadów w postaci płytek i zaschniętego kleju. Musisz wcześniej zaplanować ich wywóz, ponieważ nie można wyrzucić ich do śmietnika z odpadami komunalnymi. Przy pojedynczych płytkach wystarczy duże wiaderko budowlane, do którego zapakujesz odpady i wywieziesz je do PSZOK. Jeśli chcesz skuć płytki z całego pomieszczenia, zastanów się nad wynajęciem kontenera.
Jak skuć płytki krok po kroku?
Po przygotowaniu odpowiednich narzędzi i zabezpieczeniu powierzchni, pora przejść do pracy? Jak skuć płytki? Dobór narzędzi i techniki pracy zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Nieco inaczej będziesz postępował przy skuwaniu pojedynczej płytki, a inaczej przy zbijaniu całej podłogi i ściany.
Skuwanie pojedynczej płytki
Płytki podłogowe o niewielkiej grubości często ulegają uszkodzeniu w wyniku upadku ciężkiego przedmiotu. W takim przypadku będziesz potrzebował skuć i wymienić pojedynczą płytkę. Jak skuć płytki z podłogi, żeby nie uszkodzić pozostałych? Zacznij od zbicia fugi wokół wybranego elementu. Użyj do tego płaskiego wkrętaka, noża lub innego ręcznego narzędzia o płaskiej końcówce. Skruszenie fugi zapobiegnie przenoszeniu się drgań na pozostałe płytki.
Pojedynczą odizolowaną płytkę musisz podzielić na drobniejsze części. Jeśli dobrze trzyma się podłoża i jest przyklejona na całej powierzchni, spróbuj ją podzielić na pół. W tym celu użyj wiertarki z udarem, zaopatrzonej w płaskie łopatkowe dłuto. Solidny osprzęt zakończony ostrą szeroką łopatką pozwoli na szybkie i sprawne rozbicie płytki na drobne części. Po przepołowieniu okładzina ceramiczna powinna całkowicie odpaść.
Jak skuć płytki bez uszkodzenia?
Chcesz odzyskać zbijane płytki i wykorzystać je do wykończenia innych obiektów? Jest to zadanie znacznie trudniejsze i bardziej pracochłonne, ale możliwe do wykonania. Zacznij od zdjęcia fugi wokół płytki. Następnie delikatnie ostukaj ją młotkiem z zewnątrz, co doprowadzi do popękania kleju. Jednocześnie podważaj ją nożem lub płaskim wkrętakiem. Jeśli płytka leży przy krawędzi powierzchni, spróbuj delikatnie zbijać klej od spodu.
Niezależnie od wybranej metody musisz zdać sobie sprawę, że istnieje spore ryzyko pęknięcia płytki i jej zniszczenia. Jeśli uda Ci się zdjąć element w całości i uniknąć jego upadku, będziesz mógł przykleić go ponownie. Wystarczy, że zeszlifujesz resztki kleju z wewnętrznej powierzchni. Przyda Ci się do tego szlifierka kątowa marki Stalco wyposażona w odpowiednią tarczę szlifierską.
Skuwanie całej powierzchni
Przy remontach generalnych z reguły okładziny ceramiczne wymienia się na nowe. W związku z tym istnieje potrzeba skucia całej powierzchni. Jak skuć płytki ze ściany i z podłogi? W takim wypadku mniejsze znaczenie ma precyzja, a bardziej liczy się szybkość wykonywanej pracy.
Duże powierzchnie pokryte ceramiką skuwa się za pomocą elektronarzędzi udarowych. W tej roli dobrze sprawdzi się młotowiertarka 620W Modeco z możliwością przełączenia na udar o mocy ponad 2J. Narzędzie wyposażone w dłuto za pomocą drobnych uderzeń o dużej częstotliwości będzie zbijało pojedyncze płytki. Prace takimi narzędziami można prowadzić bez wcześniejszego zdejmowania fugi. Młotowiertarki użyjesz zarówno do zbijania płytek ze ścian, jak i podłóg.
Zrywanie płytek – podsumowanie
Wiesz już jak skuć płytki bez uszkodzenia ich powierzchni i sąsiednich elementów. Masz pojęcie o potrzebnych narzędziach i charakterystyce pracy. Pora zatem zabrać się do pracy. Wszystkie narzędzia, jakie będą potrzebne do wykonania zadania, znajdziesz w ofercie Allemen. Jeśli uważasz, że do tych prac potrzebny będzie inny sprzęt, podziel się z nami swoim doświadczeniem. Możesz też pochwalić się efektami pracy i przydatnością uwag z poradnika.
Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka.