Kleje

Ładuję...
Nie możemy odnaleźć pasujących produktów do zaznaczenia.
darmowa-dostawa-allemen darmowa-dostawa-allemen

Kleje montażowe – rodzaje i zastosowanie

Klej montażowy stosowany jest podczas wielu prac budowlanych oraz wykończeniowych. Szerokie zastosowanie produktu oraz duża liczba specjalistycznych artykułów na rynku sprawiają, że aby montaż był udany i trwały, konieczny jest wybór odpowiedniego preparatu i właściwa aplikacja. Jakie rodzaje klejów są dostępne w ofercie sklepów budowlanych? Wszystko zależy od tego, jaki przyjmiemy podział.

Kleje budowlane możemy podzielić ze względu na skład, mechanizm klejenia oraz możliwości zastosowania. W najprostszym ujęciu są to kleje naturalne pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz kleje syntetyczne, które mają największe znaczenie techniczne. To m.in. używany do drewna klej aminowy, przeznaczony do ceramiki i metali klej epoksydowy lub klej silikonowy, który umożliwia m.in. łączenie metalu z kauczukiem.

Kleje możemy także podzielić na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Do grupy klejów jednoskładnikowych zalicza się preparaty o dużej wrażliwości na wilgotność, które wykorzystywane są przede wszystkim wewnątrz budynku. To m.in. klej pistoletowy lub klasyczny klej do tapet. Kleje dwuskładnikowe to mieszanka, w której jeden ze składników jest utwardzaczem, odpowiedzialnym za proces wiązania i krystalizacji w drugim składniku.

Kleje dzieli się także ze względu na mechanizm klejenia. Stosując ten podział, wyróżnia się kleje oparte na żywicach polimerowych do tzw. materiałów trudnych, kleje rozpuszczalnikowe do sklejania elementów z tworzyw sztucznych oraz kleje mieszane, które są odpowiednie do klejenia takich materiałów jak guma, papier czy skóra.

Kleje budowlane – skład i właściwości

Kleje to substancje, które używane są do trwałego łączenia ze sobą różnych powierzchni lub przedmiotów. Bez względu na rodzaj, klej zaliczany jest do substancji czynnych powierzchniowo, co klasyfikuje go do tej samej grupy produktów, co detergenty, lakiery lub farby.

Klej budowlany występuje najczęściej w postaci sypkiej lub ciekłej o różnej wielkości. Preparat można nabyć także w formie sztyftu lub specjalnego granulatu do roztopienia. To tzw. klej pistoletowy, który często wykorzystywany jest do drobnych prac remontowych lub montażowych. Nieco innym produktem jest klej budowlany w piance, który umożliwia montaż ciężkich elementów konstrukcyjnych.

Podstawowym składnikiem każdego typu kleju jest polimer, który może mieć pochodzenie syntetyczne lub naturalne. Kleje budowlane bazują głównie na tym pierwszym. Polimer posiada najczęściej postać koloidalną, ale może także tworzyć zawiesinę po uprzednim wymieszaniu z plastyfikatorem, substancjami modyfikującymi lub utwardzaczem.

Sam proces klejenia, mimo że pozornie prosty, również jest bardzo zróżnicowany w zależności od typu preparatu. W znakomitej większości przypadków klej budowlany lub montażowy należy po prostu rozprowadzić po powierzchni klejonych elementów, a następnie docisnąć je do siebie. Niektóre kleje wymagają jednak obróbki termicznej lub chemicznej.

Do czego używa się klejów montażowych?

Do czego stosowany jest klej budowlany i montażowy? Wiele produktów posiada szerokie zastosowanie, ale istnieją także specjalistyczne kleje przeznaczone do konkretnego rodzaju powierzchni. Aby ułatwić sobie podjęcie decyzji, warto poznać możliwości zastosowania konkretnych produktów.

Panele oraz elementy drewniane i drewnianopodobne przytwierdza się do ziemi odpowiednim klejem. Jest to klej budowlany spoinowy, który wykazuje się niezbędną elastycznością, jest szybkoschnący oraz odporny na działanie wilgoci. Kleje do wykładzin to kleje akrylowe, dyspersyjne i poliuretanowe. Produkty są dość uniwersalne oraz mają działanie grzybobójcze.

Innym przykładem są kleje montażowe do PCV, które mają charakterystyczną konsystencję żelu. Taki preparat ma inną siłę wiązania oraz właściwości uszczelniające. Kleje do PCV wykorzystasz również do sklejenia parapetów lub rur.

Kleju używa się także do kładzenia parkietu, drewnianej mozaiki i desek podłogowych. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się kleje dyspersyjne, akrylowe oraz na bazie żywic syntetycznych. Inny rodzaj klejów używany jest do montażu styropianu – to przede wszystkim kleje rozpuszczalnikowe oraz kleje dyspersyjne akrylowe. Możesz ich także użyć do montażu płytek ceramicznych, płyt gipsowo-kartonowych oraz elementów drewnianych.

Kleje używane są także do kładzenia tapet. Typ produktu powinien być dostosowany do wielkości tapetowanej powierzchni oraz rodzaju pracy, którą planujesz, np. kładzenie nowych pasm lub naprawa tapety. Kleje do tapet charakteryzują się krótkim czasem schnięcia. Preparaty posiadają średnią siłę wiązania. Wśród dostępnych w sprzedaży produktów znajdziesz m.in. specjalistyczne kleje do tapet papierowych i winylowych.

Innym rodzajem kleju jest klej montażowy. W tym przypadku wybór produktów jest naprawdę duży. Wybierając klej, możesz kupić preparat przeznaczony do betonu, drewna, ceramiki lub luster. Na półkach sklepów znajdziesz także kleje uniwersalne, które doskonale sprawdzą się podczas drobnych prac wykończeniowych i niewielkich remontów. Kleje uniwersalne wiążą m.in. drewno i tworzywa sztuczne.

Jak widać, wybór odpowiedniego kleju to nie lada wyzwanie. Na szczęście chemia budowlana zapewnia szeroki wybór produktów, które pozwolą Ci odpowiednio dobrać preparat do podłoża. To m.in. klej montażowy, klej silikonowy lub specjalistyczne pianki montażowe. W ofercie sklepu Allemen znajdziesz także pozostałe preparaty budowlane. Są to m.in. grunty, uszczelniacze, szpachle i fugi.