Kompresory

Ładuję...

Liczba produktów: 1

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Liczba produktów: 1

Ustaw kierunek malejący
na stronę
darmowa-dostawa-allemen darmowa-dostawa-allemen

Funkcjonalne kompresory warsztatowe

Kompresory to urządzenia, które sprawdzają się w profesjonalnych zakładach i każdym gospodarstwie domowym. Korzystają z nich także osoby trudniące się w przemyśle i serwisach. Głównym zadaniem tego urządzenia jest przede wszystkim sprężanie powietrza lub innego gazu roboczego do osiągnięcia odpowiedniego ciśnienia.

Najpopularniejszy zakres ciśnienia wśród dostępnych modeli wynosi od 6 do 10 barów, ale jest to ściśle uzależnione od konkretnego modelu. Na pewno spotkałeś się z określeniem, że kompresor to także sprężarka powietrza. To prawda, ale nie można nazwać każdej sprężarki kompresorem. Wynika to przede wszystkim ze specyfikacji pracy, bo zadaniem wspomnianej wcześniej sprężarki jest zwiększenie ciśnienia gazu lub wprowadzenie go w obieg. Do tego typu urządzeń można zaliczyć również wentylatory i dmuchawy.

Kompresor zbudowany jest z kilku podstawowych elementów. Do takich należą cylinder i tłok. Podczas pracy powietrze jest zasysane do środka kompresora. Kolejnym etapem jest wprowadzenie go w ruch za pomocą mechanizmu obrotowego. W tym samym czasie objętość powietrza ulega zmniejszeniu. Takie działanie sprawia, że w zamkniętej przestrzeni generuje się znacznie więcej powietrza, które znajduje się pod wysokim ciśnieniem. Bardzo ogólnie można ująć to tak, że kompresor skutecznie ściska powietrze w szczelnym pojemniku. Dzięki temu użytkownik może je wykorzystać w kontrolowany sposób.

Do wyboru masz kilka rodzajów urządzeń, które różnią się konstrukcją. Wśród nich można wyróżnić kompresory bezolejowe lub olejowe. Oprócz tego możesz wybrać element roboczy, który odpowiada za wytwarzanie ciśnienia gazu. Według tego nastąpił podział na sprężarkę śrubową lub tłokową.

Wszystkie dostępne sprężarki, które znajdziesz w naszym sklepie, zostały wyselekcjonowane. Dzięki temu do dyspozycji masz funkcjonalny asortyment. Kompresory mają różne pojemności i inne parametry techniczne. Łączy je jednak wspólna cecha, a mianowicie solidne wykonanie. Z racji tego, że jest to raczej ciężkie urządzenie o dużej wadze, producenci zadbali o to, by było umieszczone na podstawach. Dzięki temu nie ma możliwości, by przewróciło się w trakcie pracy.

Kompresory mają również kółka i uchwyty, więc bez problemu możesz przemieścić je w inne miejsce.

Czym są i jakie parametry mają kompresory?

Kompresory to duża grupa urządzeń, które różnią się parametrami technicznymi. Teoretycznie jest to utrudnienie podczas wyboru, ale z drugiej strony masz szansę wybrać optymalnie najlepszy sprzęt. Do użytku domowego sprawdzi się bezolejowa sprężarka powietrza. Jest w zupełności wystarczająca do podstawowych czynności. Jej atutem jest to, jak wskazuje sama nazwa, że nie potrzebuje uzupełniania oleju.

Do warsztatów samochodowych, wulkanizacyjnych lub przemysłowych potrzebny jest nieco bardziej wydajny sprzęt. Tu warto postawić na kompresor olejowy, który potrzebuje uzupełniania tym czynnikiem. Ich wytrzymałość jest znacznie lepsza. Poza tym są bardziej odporne na ciągłą eksploatację. Intensywne użytkowanie nie powoduje po krótkim czasie awarii.

Podział ze względu na roboczy element również określa zastosowanie danego modelu urządzenia. Sprężarka śrubowa może działać ciągle, czyli bez konieczności wykonywania przerw. Poza tym lepiej znosi niekorzystne warunki otoczenia. Kompresor śrubowy pracuje ciszej, więc jest to świetny wybór, jeśli zakład znajduje się w otoczeniu domów.

Do domowego użytku wystarczy wariant tłokowy, który kosztuje znacznie mniej niż kompresor śrubowy. Jeśli zużywasz mniej niż 1000 litrów powietrza na minutę i nie potrzebujesz pracować w trybie ciągłym, to nie ma sensu, by w Twoim garażu znalazła się duża i profesjonalna sprężarka.

Minikompresor to alternatywne rozwiązanie, które sprawdzi się również jako stałe wyposażenie samochodów. Te małe urządzenia działają na takiej samej zasadzie, jak duże. Kompresor samochodowy może mieć 1000 W mocy nominalnej, a oferowany przepływ powietrza wynosi 180 litrów na minutę. Sprzęt nie zajmuje wiele miejsce, można nazwać go kompaktowym.

Producenci wyposażają swoje urządzenia w wysokiej jakości podzespoły, dzięki czemu kultura pracy i bezawaryjność jest na wysokim poziomie. W chwili obecnej standardem są automatyczne włączniki ciśnieniowe i reduktory ciśnienia. Ważnymi elementami są także bezszczotkowe silniki. Ten rodzaj napędu jest odporny na uszkodzenia, bardziej wydajny i nie ulega awariom. Ponadto pracuje o wiele ciszej, co jest ważne w przypadku kompresorów.

Dokładne manometry zastosowane w urządzeniach pozwalają uzyskać idealne parametry pracy. Zaczynając temat danych technicznych, warto skupić się na kilku, które pozwolą wybrać Ci najlepszy sprzęt. Pierwszym jest pojemność zbiornika. Do użytku w gospodarstwie domowym sprawdzi się wariant 25-50 litrów. W przemyśle lub zakładach warsztatowych powyższe pojemności nie będą wystarczające. Optymalne wielkości mieszczą się w zakresie od 150 do 200 litrów.

Maksymalne ciśnienie robocze również wpływa na komfort i wydajność pracy. Tutaj też warto przyjrzeć się podziałowi według zastosowania danego modelu. Do amatorskich wyzwań nie musisz mieć do dyspozycji więcej niż 6-8 barów. To taki standard oferowany przez producentów. Nawet minikompresor może mieć 8 barów. Z kolei do częstej eksploatacji i trudniejszych wyzwań polecamy urządzenia o mocy w zakresie od 10 do 15 barów.

Zastosowanie kompresorów

Pisząc o kompresorach, nie można zapomnieć o ich zastosowaniu, które wbrew pozorom jest bardzo szerokie. Urządzenia służą do pompowania. To w zasadzie pierwsze skojarzenie, nawet gdy ktoś nie wie za bardzo, czym jest dany sprzęt. Kompresor samochodowy umożliwi Ci wyrównanie ciśnienia w oponach bez wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym. Oprócz tego szybko uzupełnisz powietrzem zabawki dmuchane, basen lub materac. Szybkość działania jest nieporównywalna do klasycznej pompki.

Kompresor nadaje się do prac serwisowych. Służy jako zasilanie narzędzi pneumatycznych. Wystarczy, że podłączysz klucz, którym wymienisz hamulce lub poradzisz sobie z zapieczoną śrubą. Do sprężarki możesz przymocować również młot pneumatyczny lub nitownicę. Dzięki temu prace budowlane lub serwisowe przebiegną w mgnieniu oka.

Kompresory są kompatybilne ze szlifierkami pneumatycznymi. Te narzędzia służą do przecinania lub obróbki materiałów. Nie musisz już trudzić się za pomocą ręcznych narzędzi. Szlifierką zetrzesz starą powłokę malarską i przygotujesz element do dalszych prac monterskich lub wykończeniowych.

Mało kto wie, że do kompresora można także podłączyć pistolet lakierniczy. Dzięki temu w ekspresowy sposób rozprowadzisz produkt malarski na karoserię pojazdu lub szybko wykonasz renowację podwozia. Innym rodzajem pistoletu jest ten do piaskowania. Urządzenie pozwoli Ci oczyścić podłoże przed nałożeniem lakieru.

W końcu ostatnie i najpopularniejsze zastosowanie – czyszczenie. Kompresor jest do tego idealny, zwłaszcza wokół domu. Wszelkie zakamarki, elementy architektury ogrodowej, schody możesz oczyścić tylko za pomocą kompresora. Sprężonym powietrzem w mgnieniu oka pozbędziesz się piasku i innych zabrudzeń.