Nauszniki ochronne

Ładuję...

Liczba produktów: 4

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Liczba produktów: 4

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Nauszniki ochronne – ochrona słuchu podczas pracy

Bez względu na to, czy pracujesz pilarką łańcuchową, dmuchawą do liści czy kosiarką ogrodową, nauszniki przeciwhałasowe to sprzęt, który zdecydowanie może Ci się przydać. Słuchawki BHP chronią słuch przed nadmiernym i długotrwałym hałasem, zapobiegając trwałemu uszkodzeniu słuchu. Należy stosować je wszędzie tam, gdzie nie da się uniknąć hałasu podczas pracy.

Nauszniki ochronne to rozwiązanie, które pozwoli Ci zabezpieczyć słuch przed szkodliwym działaniem głośnego dźwięku. Nauszniki wygłuszające mają masywną budowę. Dwie obszerne kopuły zakrywają całą powierzchnię ucha, dzięki czemu wewnętrzny kanał jest precyzyjnie odizolowany od źródła hałasu lub głośnego dźwięku. Wygodny, regulowany rozstaw sprawia, że słuchawki wygłuszające BHP z łatwością nałożysz bezpośrednio na głowę lub kask.

Nauszniki BHP służą ochronie słuchu podczas pracy. Akcesoria posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty kwalifikujące je do użycia podczas różnego typu pracy. Nauszniki przeciwhałasowe zapewniają dobre tłumienie przy różnych częstotliwościach. To dobry wybór do głośnego środowiska pracy.

Nauszniki budowlane to niezbędne akcesorium podczas wykonywania prac budowlanych. Nauszniki cechują się masywną budową oraz posiadają możliwość regulacji pałąka, dzięki czemu możesz nałożyć je na kask. Takie zabezpieczenie wykorzystuje się m.in. na budowach, w których używane są młoty pneumatyczne, koparki oraz inne głośne urządzenia.

Nauszniki robocze polecane są w wielu branżach. Stanowią m.in. obowiązkowy element wyposażenia dla osób obsługujących w pracy takie urządzenia, jak tokarki, szlifierki, piły tarczowe, wiertarki czy frezarki. Powinny być także stosowane przez osoby zatrudnione w tartakach i warsztatach samochodowych.

Nauszniki wygłuszające – dlaczego warto je stosować?

Hałas w miejscu pracy stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia zatrudnionych pracowników. Liczne badania udowodniły, że długotrwałe przebywanie w dźwięku o natężeniu od 70 do 85 dB może powodować trwałe i nieodwracalne osłabienie słuchu. Hałas o natężeniu od 85 do 120 dB powoduje poważne uszkodzenia słuchu oraz liczne schorzenia układu nerwowego i układu krążenia. Nawet krótkotrwałe przebywanie w pomieszczeniu o takim natężeniu dźwięku jest niezdrowe i niebezpieczne.

Powyższe względy sprawiają, że regulacje Bezpieczeństwa i Higieny Pracy nakładają na pracodawców obowiązek stałego monitorowania poziomu hałasu, jaki panuje w danym miejscu pracy. Jeśli natężenie dźwięku przekracza dopuszczalne normy, zakład musi zapewnić pracownikom odpowiednie środki do ochrony słuchu – wśród nich znajdują się m.in. nauszniki ochronne, słuchawki BHP oraz nauszniki budowlane i robocze.

Nauszniki BHP to także akcesoria, które są przydatne podczas użytku prywatnego. Przykładem mogą być prace ogrodowe. Używanie kosy spalinowej czy kosiarki również generuje wysoki poziom dźwięku, który w dłuższej perspektywie może być szkodliwy dla słuchu. Nauszniki ochronne w garażu przydadzą się także amatorom majsterkowania i prac stolarskich.

Jeśli zastanawiasz się, czy kupić nauszniki ochronne, pamiętaj, że wysoki poziom dźwięku może uszkodzić komórki słuchowe znajdujące się w uchu wewnętrznym. Komórki przekazują dźwięk w postaci impulsów elektrycznych do mózgu i odpowiadają za przetwarzanie dźwięku na informacje. Niestety komórki słuchowe nie posiadają możliwości regeneracji. Częste przebywanie w hałasie lub narażanie słuchu na duże natężenie dźwięku może spowodować trwały niedosłuch.

Nauszniki ochronne – jaki model wybrać i kiedy stosować?

Profesjonalne nauszniki BHP zapewniają optymalną ochronę przed dźwiękiem i hałasem oraz wysoki komfort użytkowania. Słuchawki ochronne posiadają miękką, wymienną poduszkę z pałąkiem oraz szerokie i łatwe do wymiany poduszki uszczelniające. Warto postawić na model z regulowaną opaską na głowę, dzięki czemu z łatwością dopasujesz szerokość słuchawek do nakrycia głowy.

Nauszniki ochronne zapewniają szczególnie dobre tłumienie w średnich, wysokich i niskich częstotliwościach dźwięku. Wybierając odpowiedni model, zwróć uwagę na poziom tłumienia hałasu i dźwięków, który w zależności od modelu może się różnić. Innego zabezpieczenia potrzebujesz, pracując w ogrodzie, innego na placu budowy, a jeszcze inny przyda Ci się w zakładzie stolarskim.

Słuchawki wygłuszające BHP są obligatoryjne w przypadku zakładów pracy, w których poziom hałasu przekracza 80 dB. Wartości graniczne określające natężenie hałasu uznawane za szkodliwe są także określone w przepisach właściwych dla takich branż jak leśnictwo, budownictwo czy usługi komunalne. Obowiązek monitorowania poziomu hałasu leży po stronie pracodawcy, ale jeśli czujesz, że jest dla Ciebie za głośno, warto poprosić o zakup słuchawek lub samemu nabyć odpowiednie akcesorium.

Co ciekawe, na ochronę słuchu decydują się nie tylko pracownicy związani z pracami budowlanymi lub przemysłowymi. Coraz częściej są to także pracownicy korporacji i informatycy. Praca w open space również naraża na hałas oraz natężenie dźwięku, które być może nie jest szkodliwe dla słuchu, ale dekoncentruje podczas pracy i obniża jej efektywność.

Nauszniki ochronne mogę się także okazać przydatne przy wykonywaniu prac hobbystycznych, takich jak prace ogrodowe, prace stolarskie czy przygotowywanie drewna opałowego w lesie. Do szczególnie głośnych urządzeń należą pilarki łańcuchowe, kosy spalinowe oraz nożyce do żywopłotów. Zakup nauszników ochronnych pomoże Ci zadbać o kondycję słuchu oraz zapewni ochronę przed hałasem.

Chcesz zadbać o komfort i bezpieczeństwo pracy swoje lub Twoich pracowników? Sprawdź także bluzy roboczekurtki roboczespodnie roboczeodzież BHPbuty roboczerękawice roboczekamizelki odblaskowe i kaski budowlane w ofercie sklepu Allemen.