Podkłady

Ładuję...

Liczba produktów: 1

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Liczba produktów: 1

Ustaw kierunek malejący
na stronę
darmowa-dostawa-allemen darmowa-dostawa-allemen

Podkłady podłogowe – niezbędny element funkcjonalnej posadzki

Prace wykończeniowe podłogi wymagają zastosowania odpowiednich materiałów. Proces nie jest skomplikowany, jeśli wybierasz panele. Jednak pamiętaj o tym, że nie wystarczą one, by posadzka była funkcjonalna i solidna. Bardzo ważnym elementem są podkłady podłogowe. To cienkie specjalnie zaprojektowane maty, które mają wiele przydatnych funkcji. Zanim je poznasz, to warto wiedzieć nieco więcej o samym wykonaniu.

Podkłady podłogowe są produkowane z materiałów sztucznych lub naturalnych. Do najpopularniejszych należy pierwszy wymieniony wariant. Tworzywa sztuczne wykorzystywane do tworzenia podkładów to pianka, polistyren lub polietylen. Podkłady podłogowe są istotne podczas budowania posadzki. Niektórzy polecają ominięcie tej części i uważają ją za zbędny wydatek. Jednak w trakcie eksploatacji szybko okazuje się, że brak podkładu jest problematyczny.

Podkłady pod panele stosuje się w każdym miejscu. Większe zastosowanie mają te wykonane z naturalnych surowców, ale ich trwałość jest nieco gorsza niż podkładów sztucznych. Podkład pod panele podłogowe jest dostępny w różnych wariantach. Różnią się one grubością, wytrzymałością oraz strukturą.

W sklepie Allemen przygotowaliśmy dla Ciebie bogatą ofertę produktów. Znajdziesz tu podkłady podłogowe o różnych parametrach technicznych. Jeśli natomiast kompletujesz zestaw do wykonania podłogi, to polecamy Ci obszerną kategorię podłogi. Znajdziesz w niej również panele drewniane, panele laminowane oraz panele winylowe.

Wygodna, ciepła i solidna podłoga dzięki podkładom

Podkłady pod panele są funkcjonalne, dlatego też polecają je fachowcy zajmujący się wykończeniem i doradztwem. Wydawałoby się, że stosowanie dodatkowej warstwy, która ma na przykład 1 mm, jest kompletnie bez znaczenia. Jednak praktyka wygląda nieco inaczej. Podkład pod panele podłogowe stosuje się po to, by skutecznie zminimalizować ryzyko naprężeń. Porowata struktura podłoża może sprawić, że panele będą narażone na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Podkłady pod panele są po to, by uniknąć takich zdarzeń.

Naprężenie słychać wtedy, gdy podczas chodzenia pojawia się charakterystyczne skrzypienie. To sprawia, że panele nie przywierają dobrze do podłoża i bardzo pracują. Podkłady pod panele mają to do siebie, że uzupełniają mikroszczeliny. Dzięki temu cała konstrukcja wzajemnie się uzupełnia.

Atutem jest szerokie zastosowanie. Podkład pod panele winylowe, drewniane lub laminowane jest kompletną częścią prac wykończeniowych. Wiele dostępnych opcji możesz stosować pod każdy z tych rodzajów. Wymieniając korzyści, trzeba pamiętać o komforcie użytkowania podłogi. Podkład pod panele podłogowe dobrze zatrzymuje ciepło, a także pełni funkcję izolacji akustycznej.

Panele ułożone bezpośrednio na surową posadzkę cechują się tym, że chodzenie po nich jest bardzo głośne. To niewygodne, bo każdy krok będzie oznaczał hałas w domu. Każdy rodzaj podkładu ma oznaczoną izolację akustyczną. Warto znać ten parametr, by podkład spełnił swoje zadanie nie tylko w domu, ale i w lokalu użytkowym.

Rodzaje podkładów podłogowych

Jaki podkład pod panele – takie pytanie jest najczęściej zadawane, gdy już musisz skompletować cały zestaw wykończeniowy. Podczas wyboru liczą się przede wszystkim parametry techniczne. Odpowiednio dobrany produkt zagwarantuje dobrą pracę całej posadzki.

W nowoczesnym budownictwie standardem jest umieszczanie ogrzewania na podłodze. Takie rozwiązanie jest ekonomiczne i wydajne. Co ciekawe, nie stanowi żadnego problemu podczas wyboru podkładu lub paneli podłogowych. Wystarczy wybrać podkład pod panele z ogrzewaniem podłogowym, który ma niski współczynnik oporu cieplnego. Ponadto na opakowaniu powinna być zawarta informacja odnośnie do maksymalnej temperatury, którą zniesie podkład.

Na ogrzewanie podłogowe polecane są chociażby: papier falisty, tektura karbowana, poliester lub maty kwarcowe. Podkłady z tworzywa sztucznego bez problemu mogą być stosowane w salonie, jadalni, kuchni i łazience. Badania i testy wykazują, że podkłady nie są podatne na wodę, a do tego nie absorbują jej. Dzięki temu nie musisz martwić się o rozwój pleśni, grzybów i bakterii pod powierzchnią paneli.

Istotnym parametrem jest grubość podkładu. Wybór nie powinien być kompletnie przypadkowy. Na rynku dostępny jest nawet podkład pod panele 10 mm. Taki rozmiar jest świetnym rozwiązaniem, jeśli musisz wyrównać surową posadzkę. Dzięki temu nie musisz stosować innych, bardziej zaawansowanych materiałów. Podkład o takiej grubości poradzi sobie z delikatną i nieinwazyjną naprawą powstałych nierówności.

Pod winyle lub ogrzewanie podłogowe zaleca się stosowanie bardzo cienkich warstw, nawet o grubości zaledwie 1 mm. Tyle wystarczy, by zapewnić prawidłową pracę nie tylko paneli, ale i samej instalacji grzewczej. Standardem jest podkład pod panele: 5 mm, 4 mm, 3 mm lub 2 mm. Takie opcje spotkasz najczęściej. Podkłady mają także różny kształt. Niektóre są dostępne w formie harmonijki i są szybkie w montażu. Klasyczne produkty sprzedawane są w rolkach.

 

Najczęściej zadawane pytania:

Jaką grubość podkładu dobrać pod panel winylowy?

Grubość podkładu pod panele winylowe może różnić się w zależności od jego rodzaju oraz indywidualnych potrzeb, ale zazwyczaj wynosi od 1 do 3 milimetrów. W przypadku pomieszczeń mieszkalnych zazwyczaj stosuje się podkład o grubości 1-2 milimetrów.

Czy można położyć panele winylowe bez podkładu?

Podkłady pod panele winylowe zabezpieczają podłogę przed mikrouszkodzeniami, pełni więc funkcję tzw. płaszcza ochronnego dla paneli, ale też funkcję amortyzującą. Bez podkładu pod panele miejsca szczególnie wrażliwe, a więc m.in. systemy mocowań, mogą szybciej się zniszczyć i tym samym przestać pełnić swoją funkcję.