ARTYKUŁ KATEGORIA: Majsterkowanie

Malowanie podłogi drewnianej. Zachowaj wyjątkowy charakter drewna.

Drewniane podłogi są marzeniem wielu osób, są zdecydowanie częściej wybierane niż panele. Decyzje te nie zaskakują. Zakup ten daje nam gwarancję na wiele lat. Co więcej nadaje naszym pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru. Jak prawidłowo dbać o drewnianą powierzchnię? Jak odpowiednio wykonać malowanie podłogi? Co będzie potrzebne? Zapraszamy do sprawdzenia naszego artykułu.

Drewniana podłoga – zadbaj o jej odpowiedni wygląd

Większa część społeczeństwa uważa, że podłogi drewniane są ponadczasowe. Nadają pomieszczeniom przytulnego i ciepłego charakteru. Co więcej naturalnym kolorem, ułożeniem słoi czy fakturą przyciągają uwagę. Lite drewno posiada szeroki wachlarz zalet, jednak wciąż należy pamiętać, że jest to produkt pochodzenia naturalnego. Wraz z biegiem lat narażony jest na zużywanie i powstawanie uszkodzeń. Dlatego też bardzo ważnym aspektem jest właściwe zabezpieczenie oraz pielęgnacja. Jednym z głównych czynników niesprzyjających jest brud, który często przynosimy z zewnątrz, może to być śnieg czy nawet piasek. Z tych względów ważne jest zachowanie czystości poprzez odkurzanie, zamiatanie czy mycie, ale tylko wilgotnym mopem. Drewniane podłogi nie powinny być nadmiernie moczone. Natomiast aby zabezpieczyć ją przed zarysowaniami warto zrezygnować z butów o twardej podeszwie lub na szpilce. Wbrew pozorom powietrze odgrywa równie ważną rolę. Nie może być ono ani zbyt wilgotne ani zbyt suche, temperatura powietrza powinna utrzymywać się między 18 a 24°C. 

Czym najlepiej pomalować podłogę? 

Chociaż podłoga drewniana wybierana jest na dłuższy okres czasu, to jednak nie musi wyglądać tak samo. Na obecnym rynku można odnaleźć wiele produktów, które zmienią zabarwienie drewna, są to między innymi: lakiery, oleje, a od niedawna farby kryjące. Wszelkie działanie, których celem jest malowanie podłogi powinniśmy zacząć od oceny stanu posadzki. Pozwoli to przewidzieć zakres wykonywanej pracy oraz jej koszt. Powierzchnie, które są przeznaczone do malowania powinny być suche, wolne od kurzu, zabrudzeń i innych luźnych fragmentów. Wielu przypadkach podłoga wymaga szlifowania czy to za pomocą odpowiedniego sprzętu czy papieru. Jest to bardzo długa i żmudna praca, dlatego malowanie starej podłogi drewnianej bez cyklinowania również jest możliwe. W sytuacji, gdy jest ona w miarę dobrej kondycji, wystarczy ją odpowiednio oczyścić. Odnawianie posadzek za pomocą farby kryjącej w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. Malowanie podłogi drewnianej farbą olejną posiada wiele zalet, do których warto zaliczyć między innymi: odporność na środki dezynfekujące i ścieranie, cechują się wytrzymałością i dużą wydajnością, co więcej występują w żywych barwach.  Pozostało pytanie jak prawidłowo pomalować podłogę?

Narzędzia, które są niezbędne przy malowaniu podłogi

Malowanie podłogi drewnianej nie jest zajęciem skomplikowanym. Wymaga skupienia i cierpliwości. Aby wszystko poszło po naszej myśli warto na początku przygotować cały potrzebny sprzęt. Oto lista niezbędnych rzeczy: 

  • farba
  • płaski pędzel z miękkim włosiem 
  • wałek malarski lub agregat natryskowy

Na samym początku nanosi się pierwszą warstwę na uprzednio przygotowane podłoże. Kolejną warstwę powinno nakładać się po wyschnięciu pierwszej. Wielu producentów uważa, że po upływie maksymalnie 12 godzin, jednak dla bezpieczeństwa lepiej przeczekać 24 godziny. Pełną twardość podłogi drewnianej otrzymuje się po kilku dni. W dużym stopniu zależy to od temperatury otoczenia, która powinna się wahać między 10 a 25°C. Warto unikać pracy w zbyt wilgotnym powietrzu. 

Pomimo odpowiedniej ochrony, drewniane powierzchnie ulegają samoistnemu zużyciu. Dlatego w takich wypadkach warto pomyśleć o renowacji. Malowanie podłogi poprawi jej wygląd, a co za tym idzie odświeży wygląd całego pomieszczenia. 

Zapraszamy do naszego sklepu – Allemen!

Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka.