ARTYKUŁ KATEGORIA: Majsterkowanie

Hydroizolacja piwnicy od wewnątrz – jak to zrobić i co musisz wiedzieć?

Hydroizolacja piwnicy od wewnątrz

Hydroizolacja piwnicy od wewnątrz polega na zabezpieczeniu ścian i podłogi przed wilgocią. Nie wymaga zaawansowanych prac ziemnych wokół budynku, a może dać satysfakcjonujące efekty. Poznaj sposoby na wykonanie izolacji od środka najniższej kondygnacji budynku.

Przejdź do akapitów

Namoknięte ściany i stropy w budynkach są objawem niewłaściwie wykonanej lub zniszczonej izolacji przeciwwilgociowej. W przypadku wody docierającej z gruntu konieczne będą prace w obrębie podpiwniczonych części obiektu. Hydroizolacja piwnicy od wewnątrz to szereg metod mało inwazyjnych i niewymagających kosztownych prac ziemnych. Poznaj kilka skutecznych sposobów na walkę z wodą w piwnicy. 

Hydroizolacja piwnicy od wewnątrz – to powinieneś wiedzieć!

Zbyt wysoki poziom wilgoci jest bardzo niekorzystny dla każdego budynku. Nie tylko wpływa na pogorszenie jakości życia mieszkańców, ale jest też szkodliwy dla samej konstrukcji. Woda stopniowo niszczy wszystkie materiały budowlane, co może prowadzić do uszkodzenia struktury obiektu. Dlatego nie czekaj na rozwój wypadków i przy pierwszych niepokojących sygnałach zacznij działać. 

Przy namokniętych ścianach znajdujących się poniżej poziomu gruntu z reguły zleca się wykonanie nowej izolacji przeciwwilgociowej. Izolacja ścian piwnicy polega na odkopaniu fundamentów i zabezpieczenie ich od zewnątrz. Jednak są to prace bardzo kosztowne, a w wielu przypadkach – niemożliwe do wykonania. Alternatywnym rozwiązaniem jest hydroizolacja piwnicy od wewnątrz, którą możesz przeprowadzić samodzielnie. 

Izolacja od środka to forma naprawy, która polega na wykonaniu uszczelnienia na ścianach i podłodze na najniżej położonej kondygnacji. Zakres prac nie wymaga prowadzenia robót ziemnych, a jedynie odsłonięcie podłogi i murów ścian od wewnątrz. Prace możesz przeprowadzić na kilka sposobów, korzystając przy tym z nowoczesnych środków chemii budowlanej. W większości przypadków nie musisz korzystać z pomocy specjalistów. Dobrej jakości produkty, sprzęt i sprawdzone metody pozwolą Ci samodzielnie wykonać zabezpieczenie przeciwwilgociowe. 

Przeczytaj także: Układanie paneli podłogowych – jak to zrobić krok po kroku?

Izolacja piwnicy

Izolacja ścian piwnicy i podłogi – co przygotować?

Proces hydroizolacji piwnicy od wewnątrz może odbywać się na kilka sposobów. Bez względu na wybraną metodę, prace musisz prowadzić na gołych murach o niewielkiej wilgotności. Dlatego do pracy potrzebne będą narzędzia do skucia glazury i tynków ze ścian. Dobra wiertarka z funkcją udaru powinna wystarczyć. Potrzebne będą także narzędzia do zerwania warstwy wykończeniowej na podłodze. Do usunięcia wilgoci ze ściany musisz przygotować odpowiednie urządzenia elektryczne, takie jak przemysłowe osuszacze powietrza. 

Najczęściej prace będą ograniczały się do stworzenia warstwy izolacji na ścianach i podłodze. Dobrze wykonana warstwa zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci do wewnątrz pomieszczenia. Musisz zatem sięgnąć po odpowiednie środki chemii budowlanej, takie jak Folia W Płynie Wytrzymała Elastyczna i inne produkty izolacyjne. W przypadku łazienek, pralni i innych pomieszczeń narażonych też na działanie wilgoci w wyniku użytkowania, przydatna będzie Mata Uszczelniająca Hydroizolacja Łazienki

Zadbaj też o odpowiednie akcesoria przeznaczone do montażu i rozprowadzania izolacji. W przypadku folii w płynie potrzebny Ci będzie wałek i pędzel do rozprowadzania masy po powierzchni. Przygotuj też narzędzia do mieszania preparatów, narzucania mas na ściany, a później do wykańczania powierzchni pracami murarskimi. 

Izolacja iniekcyjna

Przy bardziej namokniętych powierzchniach, gdzie problem z wodami gruntowymi jest znaczny, zalecana jest izolacja iniekcyjna. Te prace polegają na wprowadzeniu do wewnątrz struktury ścian preparatów na bazie żywic polimerowych, które stworzą dodatkowe uszczelnienie. W ścianach wykonywane są otwory, do których aplikuje się preparaty. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod na izolację piwnicy, ponieważ zapobiega wnikaniu wody do ścian. 

Iniekcja jest jednak techniką stosunkowo trudną. Wymaga nie tylko wiedzy dotyczącej miejsca wykonania otworów, ale także potrzebne są specjalne preparaty. Ich iniekcją do ścian zajmują się specjalistyczne agregaty z czujnikami do oceny poziomu uszczelniacza. Jeśli zatem nie dysponujesz odpowiednimi urządzeniami i wiedzą, tego typu prace lepiej zleć specjalistycznym ekipom. Dopiero po zakończeniu ich zadania, przejdź do układania hydroizolacji piwnicy od wewnątrz.

Izolacja ścian piwnica

Hydroizolacja piwnicy krok po kroku

Kiedy przygotujesz już narzędzia i materiały do hydroizolacji piwnicy, możesz zabrać się do pracy. Zacznij od zdjęcia wierzchniej warstwy tynku ze ścian i pokrycia z podłogi. W ten sposób będziesz w stanie dotrzeć do podłoży murowanych i znaleźć miejsca, w których dochodzi do przeciekania wilgoci. Bardzo często nieszczelności pojawiają się w miejscach, gdzie przez ściany lub płytę fundamentową przechodzą rury instalacyjne. Może też dochodzić do przecieku w narożu pomiędzy podłogą a ścianą.

Zanim przystąpisz do nakładania izolacji i zabezpieczania przecieków, zadbaj o osuszenie ściany. Dzięki temu podłoże będzie bardziej przyczepne. Jeśli przyczyną była nieszczelność, zapobiegniesz zatrzymaniu wody w murach. Osuszacz powinien pracować przynajmniej przez kilka godzin. Musi odebrać wilgoć nie tylko z powierzchni, ale także znajdującą się głęboko wewnątrz ściany. 

Kolejny krok to zabezpieczenie szczelin i przecieków. Możesz użyć specjalnych pian i uszczelniaczy. Hydroizolacja piwnicy w starym domu musi być nakładana na równomiernych i zwięzłych podłożach. Jeśli ściana lub posadzka wymaga wyrównania, to prace musisz przeprowadzić właśnie na tym etapie remontu. Poczekaj do całkowitego wyschnięcia i związania wylewki, a następnie zagruntuj całą powierzchnię. Grunty nie tylko poprawiają przyczepność ściany, ale także stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią, ponieważ zmniejszają chłonności podłoża. 

W kolejnym dniu po aplikacji gruntu możesz przejść do nakładania izolacji. Preparaty gotowe do użytku wystarczy wymieszać ręcznie. Z kolei izolacje dwuskładnikowe, takie jak Isolbau Masa Izolacyjna Dwuskładnikowa wymagają dobrania proporcji i dokładnego wymieszania składników. Nakładaj je pędzlem lub wałkiem, tworząc jednolitą i równomierną warstwę. Postaraj się wykonać izolację w czasie jednej sesji bez przerwy, co zapobiegnie powstawaniu nieszczelności pomiędzy warstwami nałożonymi w dużych odstępach czasu.  

Izolacja piwnicy – o tym pamiętaj

W zależności od zaleceń producenta uszczelnienie może wymagać jednej lub dwóch warstw preparatu. Pamiętaj o odczekaniu okresu niezbędnego do związania materiału i nałóż drugą warstwę. Na większość środków izolacyjnych możesz swobodnie nakładać dowolną warstwę wykończeniową. Może to być wylewka, warstwa tynku dekoracyjnego, a także powierzchnia glazurnicza. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, odczekaj kilka dni, żeby sprawdzić, czy na powierzchni nie pojawiają się przecieki.

Przeczytaj także: Jak naostrzyć wiertło? 9 porad i rozwiązań

Hydroizolacja piwnicy

Izolacja piwnicy – podsumowanie

W większości sytuacji hydroizolacja podłogi w piwnicy układana od wewnątrz na płycie fundamentowej powinna przynieść satysfakcjonujący efekt. Równomierna i jednolita warstwa elastycznej izolacji ochroni pomieszczenie przed wnikaniem wody na wiele lat. Żeby odwlec w czasie kolejny remont, pamiętaj o starannej pracy i zastosowaniu wysokiej jakości produktów. 

Jeśli szukasz preparatów izolacyjnych i akcesoriów potrzebnych do opisywanych prac, znajdziesz je w Allemen. Możesz też podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami z pracy. Jeśli masz inne sposoby na izolację piwnicy od wewnątrz, nie zapomnij ich opisać.