ARTYKUŁ KATEGORIA: Majsterkowanie

Jak naostrzyć wiertło? 9 porad i rozwiązań

Ostrzenie wiertła

Ostre wiertła pozwalają na bardziej wydajną pracę i utrzymanie wymiarów otworów. Za pomocą prostych urządzeń skrawających można przywrócić sprawność stępionym akcesoriom. Sprawdź czym i jak naostrzyć wiertło.

Przejdź do akapitów

Tępe wiertło pogarsza jakość pracy, wydłuża ją i zwiększa uciążliwość. Jeśli zauważysz te objawy, pora na wymianę osprzętu w wiertarce. Możesz wyrzucić stare wiertło i zastąpić je nowym lub spróbować przywrócić mu sprawność. Jak naostrzyć wiertło i jakie akcesoria będą Ci do tego potrzebne? O czym musisz pamiętać w czasie wykonywania pracy? Przedstawiamy najważniejsze porady i rozwiązania.

Ostrzenie wiertła – o czym trzeba pamiętać?

Wiercenie jest ważnym etapem rozmaitych prac prowadzonych w przemyśle, rzemiośle i zajęciach hobbystycznych. Jak we wszystkich pracach polegających na obróbce skrawaniem, także tutaj często dochodzi do naturalnego zużycia akcesoriów. Wiertła tępią się, przez co pogorszeniu ulega jakość wykonywanych prac. Zauważysz to między innymi w nierównych poszarpanych krawędziach. Także wymiary otworów i ich symetria przestaną być jednakowe. Ponadto będziesz musiał poświęcić więcej czasu i cierpliwości na wykonanie każdego otworu. 

Wiercenie tępym osprzętem w dłuższej perspektywie okazuje się niemożliwe. Tracisz czas, precyzję, a dodatkowo praca jest mniej bezpieczna. Siłując się z wiertłem, możesz też doprowadzić do jego nieodwracalnego zniszczenia. Jednak tępego wiertła nie musisz wyrzucać i zastępować nowym. Jeśli problemem jest tylko nieostra krawędź, możesz przywrócić sprawność akcesorium. 
Ostrzenie wiertła jest powszechnie wykonywanym procesem. Możesz przeprowadzić je w swoim domu i warsztacie, a specjalistyczny sprzęt nie będzie Ci potrzebny. Jeśli poznasz metody i masz odrobinę umiejętności technicznych, praca nie sprawi Ci problemu. Korzystając ze sprawnego wiertła, przywrócisz efektywność pracy i jej bezpieczeństwo. Ograniczysz też wydatki na nowe akcesoria. Jednak pamiętaj, że korzystając z dobrych wierteł, takich jak komplet wierteł do metalu Schmith, będziesz mógł ostrzyć je nawet kilkukrotnie.

Ostrzenie wiertła jest powszechnie wykonywanym procesem.

Jak naostrzyć wiertło? 9 praktycznych porad

Wiercenie jest procesem bardzo powszechnym i prowadzonym na powierzchni rozmaitych materiałów. Różnią się miedzy sobą także wiertła, a nawet sposoby ich ostrzenia. Zastanawiasz się, jak naostrzyć wiertło? Przed Tobą 9 porad, które poruszają najważniejsze kwestie związane z tym zadaniem. 

Czym naostrzyć wiertło? Wybierz odpowiednie narzędzie

Zacznijmy od tego, czym naostrzyć wiertło. W sprzedaży znajdziesz kilka specjalistycznych narzędzi przeznaczonych do tego zadania. Jednak bez większego problemu możesz przeprowadzić pracę maszynami, które z pewnością znajdują się w Twoim warsztacie. Wybór konkretnego zależy od tego, jak często będziesz wykonywał te zadania i co chcesz naostrzyć. 

Do ostrzenia wiertła najczęściej są stosowane:

  • Ostrzałki do wierteł – specjalistyczne urządzenia, które szlifują końcówki pod odpowiednim kątem. Taka maszyna pracuje szybko, precyzyjnie i wydajnie. Jest jednak droga i możesz ostrzyć nią tylko konkretne średnice wierteł. Sprawdza się głównie przy bardzo częstym ostrzeniu w warunkach warsztatów rzemieślniczych.
  • Szlifierki stołowe – to elektronarzędzie znajduje się niemal w każdym warsztacie. Za pomocą okrągłych kamieni szlifierskich z elektrokorundu zbierzesz część wiertła i wyrównasz jego krawędź. W ten sposób możesz ostrzyć wiertła o dużej średnicy, a maszyna sprawdzi się głównie przy jednorazowych pracach. Niestety nie od razu osiągniesz zadowalające efekty i niezbędny będzie trening.
  • Szlifierko-ostrzałki – to urządzenia łączące obie wyżej wymienione maszyny. Wyglądem przypominają szlifierki stołowe, jednak są wyposażone w dodatkowy uchwyt do wierteł. Jeśli kupujesz szlifierkę stołową do warsztatu, zastanów się nad takim urządzeniem. 

Jak korzystać z ostrzałki do wierteł?

Specjalistyczne ostrzałki są bardzo łatwe w obsłudze, a maszynę docenisz za precyzję. Jak ostrzyć wiertła ostrzałkami? Wiele zależy od samego urządzenia, ponieważ różnią się one wieloma parametrami. Pamiętaj, że tylko postępując zgodnie z instrukcją, uzyskasz satysfakcjonujący efekt i nie zniszczysz wiertła. 

Z reguły Twoja praca ograniczy się do dopasowania uchwytu do średnicy wiertła i regulacji kąta ułożenia powierzchni skrawających. Po ustawieniu wystarczy wsunąć wiertło do gniazda ostrzałki i kilkukrotnie przekręcić uchwyt we wskazanym kierunku. 

Jak ostrzyć z pomocą szlifierki stołowej? 

Nieco trudniejsze jest ostrzenie z wykorzystaniem szlifierki stołowej. Do uruchomionego koła szlifierskiego trzeba przyłożyć część roboczą wiertła. Krawędź tnącą musisz utrzymać równolegle do powierzchni tarczy. W ten sposób zachowasz fabryczne kąty wiertła. Dla poprawy stabilności chwyć wiertło kombinerkami i ułóż je na podstawce pod kamieniem. Następnie kilkukrotnie przesuń wiertło od czubka na zewnątrz. Jeśli powierzchnia będzie równa i jednolita, te same czynności musisz powtórzyć na drugiej powierzchni. 

Ostrzenie wierteł – pod jakim kątem je ustawić? 

Przy ostrzeniu wierteł postaraj się zachować fabryczny kąt ustawienia powierzchni skrawających względem siebie. Dzięki temu utrzymasz dokładność wymiarową i optymalną sprawność osprzętu. W większości wierteł do drewna i metalu ten kąt wynosi 118 stopni. Niektóre wiertła specjalistyczne do twardych materiałów mogą mieć kąt 135 stopni lub większy. 

Jak naostrzyć wiertło do metalu?

Wiertła do metalu wykonywane są ze stopów o dużej twardości i odporności na ścieranie. Przy zbyt intensywnym szlifowaniu może dojść do przegrzania wiertła i utraty jego parametrów. Jak naostrzyć wiertło do metalu? Zmniejsz prędkość obrotu tarczy szlifierskiej i rób częściej przerwy w pracy. Wróć do ostrzenia dopiero po wystudzeniu wiertła.

Jak naostrzyć wiertło? Porada

Sposoby ostrzenia wierteł do drewna

Trudność w przypadku wierteł do drewna wynika z ich różnorodności. Standardowe wiertła kręte i listkowe możesz ostrzyć za pomocą szlifierki stołowej. Musisz jedynie pilnować kątów ułożenia powierzchni skrawających. Jak naostrzyć wiertło świdrowe? Praca z tym typem wierteł jest znacznie trudniejsza i lepiej skorzystaj z pomocy specjalistów. 

Ostrzenie wierteł do betonu

Do wykonywania otworów w betonie najczęściej wykorzystuje się wiertła widiowe. Montowane są na maszynach o dużej mocy, takich jak młotowiertarka SDS+ marki Stalco, które ponadto pracują w trybie udaru. Ich powierzchnie skrawające są wykonane z węglika spiekanego o bardzo dużej twardości. Można je ostrzyć, jednak wymaga to ogromnej precyzji i konieczne jest zachowanie wszystkich kątów na powierzchniach skrawających. Jeśli chcesz ostrzyć wiertła do betonu, wykorzystaj do tego profesjonalną ostrzałkę. 

Jak ostrzyć wiertła o małej średnicy?

To kolejny typ wierteł, których ostrzenie wymaga szczególnej uwagi. Nie ryzykuj ostrzenia wierteł o średnicy poniżej 10 mm na szlifierce stołowej. Nawet korzystając z bardzo drobnego kamienia, nie utrzymasz fabrycznych kątów powierzchni skrawających. Tutaj lepszym rozwiązaniem będzie profesjonalna ostrzałka. 

Jak ostrzyć wiertła w sposób bezpieczny?

Ostrzenie wierteł polega na ich szlifowaniu. W czasie pracy powstają wióry, a drobne kawałki materiału są wyrzucane z dużą prędkością. Ponadto wytwarza się wysoka temperatura. Nie ignoruj tych zagrożeń i zadbaj o właściwą ochronę. Zawsze wykonuje pracę w okularach ochronnych i rękawicach. Używaj osłon przy szlifierkach i korzystaj tylko z całkowicie sprawnych maszyn.

Ostrzenie wierteł polega na ich szlifowaniu.

Jak ostrzyć wiertła? Przydatne sugestie

Ostre wiertło jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość wykonywanej pracy. Choć to oczywiste, warto przypomnieć tę zasadę kolejny raz. Dlatego zadbaj o to, żeby tępe wiertła nie znajdowały się w pobliżu nowych i sprawnych. Stępione naostrz możliwie szybko i przetestuj jakość powierzchni skrawających po zakończeniu pracy. 

Nie zapominaj o ostrzeniu wierteł za pomocą odpowiednich narzędzi. W przypadku standardowych wierteł może to być szlifierka stołowa lub kątowa, taka jak szlifierka kątowa 125 mm marki STALCO. Jeśli nie dysponujesz ostrzałką, zanieś wiertło do specjalisty. Koszt wykonania usługi pewnie będzie znacznie niższy od nowych akcesoriów. Specjalista oceni też, czy wiertło nadaje się jeszcze do ostrzenia, a może zasugeruje jego wymianę.

Nie ryzykuj ostrzenia wierteł o średnicy poniżej 10 mm na szlifierce stołowej.

Ostrzenie wiertła – podsumowanie

Wiesz już, jak przebiega ostrzenie wierteł, pod jakim kątem je układać i które urządzenia będą potrzebne. Teraz wystarczy, że dobierzesz właściwe maszyny i akcesoria. Jeśli szukasz dobrych szlifierek stołowych, znajdziesz je w asortymencie Allemen. Możesz sięgnąć również po koła szlifierskie o potrzebnej gradacji. Jeśli uznasz, że Twoje wiertła nie nadają się już do ostrzenia, komplet nowych także zamówisz w naszym sklepie.

Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka.