ARTYKUŁ KATEGORIA: Majsterkowanie

Układanie paneli podłogowych – jak to zrobić krok po kroku?

Układanie paneli podłogowych

Planujesz remont lub jesteś na etapie wykańczania mieszkania? Prędzej czy później będzie Cię czekało układanie paneli podłogowych. Zobacz, jak to zrobić samodzielnie, bez konieczności angażowania fachowca!

Przejdź do akapitów

Tradycyjne parkiety drewniane to już przeszłość i raczej można je spotykać jedynie w aranżacjach w stylu rustykalnym lub vintage. Obecnie ich miejsce zajęły nowoczesne rodzaje podłóg, do których można zaliczyć panele. Występują w różnorodnym wzornictwie i często imitują fakturę drewna, dlatego stanowią idealną alternatywę dla drogich materiałów naturalnych. Największą popularnością cieszą się panele laminowane, gdyż wyróżniają się funkcjonalnością i są w stanie sprostać potrzebom współczesnych użytkowników. Łatwo utrzymasz je w czystości, nie musisz się martwić koniecznością przeprowadzania skomplikowanej pielęgnacji czy konserwacji, a przy tym charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia. 

Zaletą jest też to, że układanie paneli podłogowych nie wymaga specjalnych umiejętności, a z tym zadaniem poradzą sobie nawet niedoświadczeni użytkownicy. Będą więc świetnym rozwiązaniem, jeżeli chcesz zaoszczędzić na kosztach wynajęcia fachowca i samodzielnie wykonać remont mieszkania. Jak ułożyć panele? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika, gdzie wyjaśniamy, jak krok po kroku zamontować podłogę.

Układanie paneli podłogowych – co trzeba wiedzieć?

Podłoga, oprócz tego, że wpływa na efekt wizualny, to odpowiada też za funkcjonalność wnętrza. To inwestycja na wiele lat, dlatego powinieneś poświęcić trochę czasu na podjęcie decyzji o wyborze rodzaju nawierzchni. Trwałość podłogi zależy również od sposobu jej montażu – popełnione błędy mogą w przyszłości odbić się na estetyce i wytrzymałości. Układanie paneli podłogowych to usługa oferowana niemalże przez każdą firmę wykończeniową. Koszty realizacji mogą być jednak ogromne, zwłaszcza w przypadku powierzchni o dużym metrażu. Wbrew pozorom montaż podłogi wcale nie jest taki skomplikowany i przy odrobinie zaangażowania jesteś w stanie sobie poradzić z tym zadaniem bez konieczności angażowania fachowca.

W całym procesie najważniejszy jest dobór odpowiedniej metody, dotyczącej tego, jak układać panele podłogowe. Większość dostępnych produktów na rynku jest skonstruowanych tak, aby montaż nie wymagał dostępu do specjalistycznych sprzętów. Będziesz do tego potrzebował kompletu podstawowych narzędzi, które powinny się znaleźć w każdym przydomowym warsztacie – przydadzą Ci się podręczne akcesoria takie jak miary i taśmy lub ołówek do zaznaczenia wymierzonych elementów. 

Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia oraz rodzaju nawierzchni, dlatego trudno określić, ile czasu powinieneś sobie zarezerwować. W naszym poradniku znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci przeprowadzenie montażu, a także pozwolą Ci uniknąć błędów. Kierując się instrukcją skupiającą się na tym, jak układać panele podłogowe, szybko uporasz się z zadaniem i sporo zaoszczędzisz na kosztach zatrudnienia fachowca.

Jak układać panele w stosunku do okna?

Jak zacząć układać panele? Przygotowanie

Zanim zabierzesz się do pracy, powinieneś poznać trochę teorii. Jest to lektura obowiązkowa dla tych, którzy po raz pierwszy będą się mierzyć z tym zadaniem i szukają szczegółowo opracowanej instrukcji, jak ułożyć panele. 

Wybór paneli

Pierwszym etapem jest oczywiście wybór rodzaju paneli. Nie chodzi tu tylko o kwestie estetyczne, ale i o sposób montażu, grubość czy konkretne zalecenia producenta. Obecnie większość produktów jest projektowanych tak, aby ułożenie paneli nie wymagało stosowania kleju. Poszczególne elementy łączy się metodą na klik, dopasowując do siebie panele tak, by ściśle do siebie przylegały.

Wielu specjalistów zaleca też, aby układanie paneli podłogowych zaplanować kilka dni po dostarczeniu ich do domu. Zgodnie z tą zasadą, po zakupie powinieneś je rozpakować, wstępnie sprawdzić, czy nie są uszkodzone i pozostawić je na co najmniej dwie doby w temperaturze pokojowej. 

Przygotowanie wnętrza

Kolejnym etapem jest przygotowanie wnętrza, w którym zamierzasz zamontować podłogę. Oczywiście powinieneś pozbyć się wszystkich mebli, zbędnych urządzeń i zostawić pomieszczenie całkowicie puste. Jeżeli przeprowadzasz generalny remont, zanim zabierzesz się za układanie paneli podłogowych, warto, abyś zagruntował i pomalował ściany oraz przeprowadził pozostałe prace. Montaż podłogi zaplanuj jako ostatni etap prac w już wykończonym wnętrzu.

Powinieneś także określić, jak układać panele w stosunku do okna. Będzie to miało wpływ na efekt wizualny wnętrza i pozwoli Ci optycznie wymodelować przestrzeń. Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami, panele układa się prostopadle do okna, żeby zapobiec podkreślaniu łączenia przez padające promienie słoneczne. Powinieneś to uwzględnić przy zakupie podłogi i pod tym kątem dobierać wielkość paneli.

Układanie paneli – porada

Skompletowanie narzędzi

Samodzielne układanie paneli podłogowych nie jest skomplikowane i poradzisz sobie z tym nawet, jeżeli nie masz doświadczenia. Nie będą Ci potrzebne profesjonalne urządzenia, ale powinieneś się zaopatrzyć w komplet podstawowych akcesoriów pomiarowych i montażowych. Co będzie Ci potrzebne?

 • miarka zwijana,
 • ołówek ciesielski,
 • pilarka tarczowa z drobnym uzębieniem,
 • poziomica,
 • wiertarka z kompletem wierteł do betonu i drewna,
 • gumowy młotek,
 • kliny dystansowe,
 • dobijak.

Wiertarkę i wkręty możesz pominąć, jeżeli szukasz odpowiedzi, jak układać panele bez progów. Akcesoria te służą bowiem do przytwierdzenia stopnia oraz grubszych listew, które nie są mocowane za pomocą systemu „click”. Ponadto powinieneś też zaopatrzyć się w matę piankową lub inny materiał izolacyjny, który umieszcza się na gołej posadzce pod panelami. Ma to za zadanie wygłuszyć podłogę i zapobiec uszkodzeniu podłogi od spodu.

Jak ułożyć panele?

Jak ułożyć panele krok po kroku?

Wyjaśniliśmy już, jak układać panele w stosunku do okna i jakich narzędzi potrzebujesz. Teraz przyszedł czas, żebyś poznał instrukcję, dzięki której samodzielne zamontujesz podłogę krok po kroku. Zobacz, jak to zrobić.

 1. Przygotowanie podłoża

Przed rozpoczęciem pracy powinieneś dokładnie przygotować podłoże. Musi być czyste, suche i równe, dlatego wcześniej należy wyeliminować wszelkie nierówności. Możesz do tego wykorzystać np. wylewkę samopoziomującą, a całość przykryć specjalnym podkładem do posadzek. Do sprawdzenia stanu podłoża wykorzystaj poziomicę, a w przypadku znalezienia drobnych nierówności, zeszlifuj te miejsca.

Na tak przygotowanej posadzce ułóż folię paroizolacyjną, a na niej matę z pianki lub inny podkład wygłuszający. Materiały powinny zachodzić nieco na ścianę i równomiernie zakrywać całą powierzchnię.

 1. Układanie paneli podłogowych

Przyszedł czas na zamontowanie pierwszego rzędu paneli. Wcześniej przy użyciu miarki wymierz dokładnie podłogę, a jeżeli okaże się, że nie uda się dopasować do niej wszystkich elementów, przytnij panele z pierwszego rzędu do określonych wymiarów. Wykorzystaj do tego pilarkę tarczową, taką jak pilarka tarczowa Dewalt 1250W i starannie odetnij nią nadmiarowy pas. Przy układaniu pamiętaj, aby pozostawić ok. 1 cm wolnej przestrzeni między krawędzią paneli a ścianą. W zachowaniu równych odstępów pomogą Ci kliny dystansowe, które umieszcza się tuż przy ścianie.

Układanie paneli podłogowych polega na łączeniu ze sobą kolejnych desek poprzez wsunięcie ich w specjalne szczeliny. W celu przymocowania panelu do sąsiedniego elementu wystarczy tylko delikatnie dobić je dłonią lub wykorzystać do tego gumowy młotek brukarski Stalco. System na klik nie wymaga stosowania kleju ani przywiercania paneli do podłoża.

 1. Wykończenie podłogi

Po zamontowaniu wszystkich rzędów pozostają Ci tylko drobne prace wykończeniowe. Nasza instrukcja dotyczy tego, jak układać panele bez progów, ale dla lepszego efektu estetycznego, zalecamy przymocowanie listew. W zależności od rodzaju podłogi przytwierdza się je przy pomocy uchwytów, wkrętów lub na klej. Szczegółowe informacje dotyczące montażu powinny się znaleźć w instrukcji producenta.

Jak zacząć układać panele?

Układanie paneli podłogowych – podsumowanie

Wiesz już, jak układać panele podłogowe krok po kroku, a wszystkie niezbędne narzędzia zakupisz w Allemen. Sprawdź pełny asortyment i koniecznie podziel się swoimi doświadczeniami z przeprowadzonej pracy!

Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka.