Lato w pełni, ciepłe wieczory pachnące ziołami i delektowanie się dojrzałymi, soczystymi owocami – to właśnie sierpień! Jednak ten letni miesiąc przynosi nie tylko błogie lenistwo. Dla wielu jest czasem wzmożonych prac ogrodowych. Co sadzić w sierpniu na działce? Jak zaplanować prace ogrodowe? Sprawdź!
Sierpień w naszym kraju należy do jednych z najcieplejszych miesięcy w roku. Mimo tego, że nadal jest to środek lata, to w powietrzu czuć już zbliżającą się jesień. Sady uginają się od nabrzmiałych i rumianych owoców, a pola pachną zbożem. Rolnicy zbierają plony swojej pracy, a w wielu gospodarstwach domowych to czas przygotowywania przetworów. Sierpień to też najlepsza pora na porządkowanie grządek i pielęgnację ogrodu.
Mimo tego, że ten miesiąc kojarzy się ze zbiorami, a nie sianiem i sadzeniem, to dla wielu roślin to idealny moment na wzrost. Warunki pogodowe i sierpniowe temperatury zapewniają szybkie kwitnienie i dają szansę na plony jeszcze przed nastaniem zimy. Jakie warzywa sadzić w sierpniu? Jakie kwiaty nadają się do sierpniowego wysiewu? Dowiedz się i ciesz się wspaniałym ogrodem do późnej jesieni!
Prace w ogrodzie w sierpniu – o czym należy pamiętać?
Sierpień to czas wzmożonych prac ogrodowych. Jakie czynności należy koniecznie wykonać? Sprawdź, jakie zajęcia czekają na Ciebie w tym miesiącu!
Pielęgnacja ogrodu
W sierpniu należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację trawnika i roślin kwitnących. Długotrwały brak opadów odbija się na ich wyglądzie. Regularne podlewanie roślin i trawy pozwala na utrzymanie optymalnego nawodnienia. W przypadku trawnika najlepszym wyjściem jest zainwestowanie w automatyczny system zraszania.
Rośliny należy podlewać wczesnym rankiem, lub wieczorem, kiedy temperatury są najniższe. Wtedy to, najwięcej wody i składników odżywczych ma szansę przeniknąć do głębokich warstw gleby. Zarówno trawnik, jak i rabaty kwiatowe należy także nawozić. W połowie miesiąca można zacząć już używać nawozów jesiennych, takich jak Plonar Active Plus. Ważne jest także regularne koszenie trawy i usuwanie przekwitłych kwiatostanów, co pozwoli pobudzić rośliny do wytwarzania nowych pąków. W tej roli dobrze sprawdzi się kosiarka i podkaszarka akumulatorowa Worx.
Przycinanie i przerzedzanie drzew i krzewów
Sierpień to idealna pora na przycinanie drzew, krzewów i żywopłotów, do czego przydaje się piła kabłąkowa marki CellFast. W przypadku drzew owocowych, a przede wszystkim jabłoni należy wykonać cięcia prześwietlające, by zapewnić owocom lepszy dostęp światła i wspomóc ich dojrzewanie. Ciężkie od nadmiaru owoców gałęzie należy zabezpieczyć przed złamaniem za pomocą tyczek. Po zbiorze czereśni, brzoskwiń i gruszek również należy usunąć nadmiar gałęzi, by przerzedzić drzewa.
Warto pamiętać o zabezpieczeniu miejsc nacięcia preparatem grzybobójczym. W przypadku krzewów owocowych, zaraz po zakończeniu zbiorów należy pozbyć się chorych i nieowocujących pędów, a także usunąć niepotrzebne liście. Sierpień to także czas na ostatnie w sezonie przycinanie żywopłotu.
Co sadzić w sierpniu? Warzywny poradnik
Sierpień to czas zbiorów warzyw sadzonych na wiosnę. Jednak puste grządki można jeszcze zagospodarować. Co sadzić w sierpniu? Warzywa poplonowe, które cechują się szybkim wzrostem i krótkim czasem wegetacji to najlepszy wybór. Jakie warzywa wybrać, by móc cieszyć się plonami jesienią? Sprawdź!
Rukola
Rokietta siewna, czyli popularna rukola świetnie pasuje do kuchni włoskiej i nadaje potrawom intensywny smak. Roślina ta może być posiana do gruntu w sierpniu, gdyż jej czas kiełkowania jest bardzo krótki. Co więcej, rukola jest bardzo łatwa w uprawie. Do intensywnego wzrostu potrzebuje jedynie nasłonecznionego stanowiska i gleby o wysokiej wilgotności.
Rzeżucha
Choć kojarzy się z Wielkanocą, rzeżuchę można hodować niemal cały rok. Z łatwością urośnie na kuchennym parapecie, jednak można również posiać ją bezpośrednio do gleby. Aby zdążyła wykiełkować, należy wysiać ją najpóźniej do połowy sierpnia, gdyż uprawiana w gruncie, rzeżucha rośnie nieco dłużej niż w warunkach domowych.
Rzodkiewka
Sierpniowy siew może także zapewnić bogaty plon rzodkiewki. Warzywo to jest odporne na niskie temperatury, jednak dla zapewnienia optymalnych warunków wzrostu należy zasiać je na początku sierpnia. Trzeba zapewnić jej dobrze nasłonecznione stanowisko i zadbać o regularne nawilżenie gleby. Jesienne odmiany rzodkiewki mają bogatszy i delikatniejszy smak niż wiosenne zbiory.
Kapusta pekińska
Kapustę pekińską należy wysiać bezpośrednio do gruntu. Optymalnym czasem posiewu jest początek sierpnia. Kapusta pekińska charakteryzuje się szybkim kiełkowaniem. Wschodzi w przeciągu 5 do 10 dni. Wymaga regularnego podlewania i źle znosi przesadzanie.
Szczaw ogrodowy
Szczaw jest rośliną, którą zaleca się wysiać na początku sierpnia, by móc zebrać pierwsze zbiory na wiosnę. Jest to roślina odporna na mróz i dobrze znosi zacienione stanowiska. Nie jest trudny w uprawie i wymaga jedynie regularnego podlewania i odchwaszczania gleby.
Aby zebrać jesienne plony, warto też rozważyć zasianie rzepy, kopru, mizuny, szczypiorku, czy szpinaku.
Jakie kwiaty sadzić w sierpniu?
W sierpniu zazwyczaj rozpoczyna się przesadzanie i rozmnażanie roślin. Jednak jest to także dobry czas na wysiew. Niektóre kwiaty rozkwitną w Twoim ogrodzie jesienią, a inne będą zachwycać kolorami i cieszyć oczy na wiosnę. Jakie kwiaty sadzić w sierpniu? Podpowiadamy!
Bratki
Bratki to niezwykle wdzięczne rośliny, których bogactwo barw zachwyca każdej wiosny. Jednak i jesienią można ozdobić nimi swoją przestrzeń. Jesienne odmiany, takie jak Colossus i Delta swobodnie rosną zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie. Są odporne na niskie temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne, odpowiednio okryte potrafią także przezimować pod śniegiem. Aby cieszyć się ich pięknymi kwiatami jeszcze jesienią, należy zasiać je na początku sierpnia. Bratki do optymalnego wzrostu potrzebują dobrze nasłonecznionego miejsca i regularnego podlewania.
Krokusy
Krokusy kojarzą się przede wszystkim z wiosną, jednak jesienne odmiany są równie piękne. Duże kwiaty krokusów jesiennych kuszą pięknym zapachem i delikatnym kolorem. Krokusy jesienne to rośliny cebulowe. Optymalnym czasem ich sadzenia jest sierpień, a pierwszymi kwiatami można cieszyć się już na przełomie września i października. Należy zapewnić im dużo słońca i dbać o odpowiedni poziom wilgotności gleby.
Zimowity
Swoim wyglądem nieco przypominają krokusy i są piękną ozdobą jesiennego ogrodu. Zimowity występują w wielu kolorach – od czerwonego, przez fioletowe, po białe. Optymalna pora ich sadzenia przypada na drugą połowę sierpnia. Zimowity rosną najlepiej w nasłonecznionym, lub lekko zacienionym miejscu. Potrzebują dużo wilgoci i wymagają regularnego nawożenia.
Tulipany
Cebulki tulipanów można sadzić od połowy sierpnia do października. Ich wielobarwne kwiaty to jeden z najbardziej rozpoznawalnych oznak wiosny. Rośliny te, posadzone w sierpniu zakwitną w marcu lub kwietniu, w zależności od warunków pogodowych.
Żonkile
Żonkile, dzięki swojej słonecznej barwie często stanowią ozdobne wiosennych ogrodów. By móc zachwycać się ich energetyczną barwą w kwietniu i maju należy zasadzić cebulki już w sierpniu. Zasada sadzenia żonkili jest prosta – głębokość sadzenia musi być równa 3-krotnej wysokości cebulki.
Co można sadzić w sierpniu – podsumowanie
Druga połowa wakacji to czas słonecznych kąpieli i cieszenia się owocami swojej pracy w postaci dorodnych warzyw i soczystych owoców. Jednak dla ogrodnika praca nigdy nie ma końca! W sierpniu warto poświęcić trochę czasu na prace ogrodowe, by móc korzystać z poplonów, czyli darów jesieni. Już w sierpniu warto też pomyśleć o wiosennych kwiatach, które zasadzone późnym latem wzejdą, gdy pierwsze promienie wiosennego słońca ogrzeją ziemię.
Sierpień w ogrodzie to też czas na przygotowanie go przed nadchodzącą jesienią. Przycinanie drzew i krzewów, spulchnianie i odkwaszanie ziemi, wyrywanie chwastów, czy też usuwanie przekwitłych kwiatostanów to zadania, które należy wykonać właśnie wtedy, gdy lato jest jeszcze w pełni. Jak wygląda Twój ogród? Jakie prace planujesz na słoneczny, sierpniowy czas? Podziel się z nami swoimi ogrodowymi inspiracjami!
Prace w ogrodzie w sierpniu wymagają wielu narzędzi. Skorzystaj z oferty sklepu Allemen i wybieraj najwyższej jakości produkty, które ułatwią Ci dbanie o swój ogród. Kupuj przez Internet i ciesz się szybką dostawą pod same drzwi!
Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka.