Czy czytając te zdania towarzyszy Ci irytujący dźwięk dobiegający z Twojego kranu? Jeśli tak, to najwyższa pora, aby go naprawić! Jak naprawić cieknący kran? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak naprawić cieknący kran skutecznie i szybko!
Cieknący kran to irytujący defekt obniżający estetykę kuchni czy łazienki. Nie da się ukryć, że woda sącząca się z sanitariatów może doprowadzić do odbarwień kranów i pozostawiać mało estetyczne ślady – jednak to nie wszystko! Nieustannie kapiąca woda z zepsutego kranu to przede wszystkim ogromne marnotrawstwo wody przyczyniające się do wzrostu rachunków. Nieszczelności w kranie nie można więc bagatelizować. Zepsuty kran może bowiem prowadzić do utraty około 10-15 litrów wody na dobę, co w ciągu roku przekłada się na znaczne koszty.
Jeśli masz problem z cieknącym kranem, nie musisz od razu wzywać fachowców. W większości przypadków przyczyna jest prozaiczna, a usterkę możesz z powodzeniem usunąć samodzielnie, oszczędzając przy tym sporo pieniędzy. Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak naprawić cieknący kran w kuchni czy łazience!
Nie wiesz, jak naprawić cieknący kran? Pomożemy!
Cieknący kran wymaga natychmiastowej naprawy, jednak na szczęście możesz to zrobić samodzielnie. Każdy, nawet początkujący majsterkowicz, powinien poradzić sobie z usterką, jaką jest kapiący kran. Jak naprawić kran w kuchni czy łazience? Przede wszystkim, warto przygotować swoją skrzynkę narzędziową na taką ewentualność. Jakie narzędzia przydadzą Ci się podczas naprawy cieknącego kranu? Sprawdź, czy posiadasz wszystko, co może być potrzebne.
Klucz nastawny
Klucz nastawny jest narzędziem, które posiada mechanizm umożliwiający dostosowanie szerokości rozstawu szczęk. Dzięki niemu możesz więc z łatwością dokręcić różne śruby, czy nakrętki. Sprawdzi się jeśli elementy hydrauliczne kranu będą wymagały dokręcenia w celu usunięcia usterki. Dostępne są w różnych wersjach. Najbardziej popularne są klucze nastawne szwedzkie, angielskie, francuskie, i klucze do rur typu żabka.
Klucz płaski
Klucz płaski będzie niezbędny, jeśli przyczyną cieknącego kranu jest uszczelka przy wylewce. Wtedy konieczne będzie odkręcenie śruby i sprawdzenie stanu uszczelki. Klucz płaski umożliwi solidne dokręcenie wylewki. Klucze płaskie występują w wielu rozmiarach i warto wyposażyć swój przydomowy warsztat w cały zestaw.
Klucz imbusowy
Wiele awarii kranu wymaga dostania się do głowicy wewnętrznej baterii. Jest to możliwe po odkręceniu kilku śrub. Najlepszym do tego narzędziem będzie klucz imbusowy.
Komplet uszczelek
Ruchome elementy kranu są zabezpieczone uszczelkami. Gdy te się zużywają pod wpływem codziennego użytkowania, mogą powodować przeciekanie kranu. Jako część eksploatacyjną, uszczelki należy więc cyklicznie wymieniać. Należy pamiętać, by nowe uszczelki były tego samego rozmiaru, co stare.
Scyzoryk
Scyzoryk, czy mały nożyk to narzędzie, które przydaje się przy wielu pracach naprawczych. Umożliwia usunięcie zaślepek z kranu, czy ułatwi zdrapanie zaschniętych zabrudzeń.
Jak naprawić kapiący kran? Kompleksowy poradnik
W domach można znaleźć baterie jednouchwytowe i dwuuchwytowe. Sprawdź, jak usunąć usterki każdej z nich!
Naprawa kranu z baterią dwuuchwytową
Krany dwuuchwytowe, czyli z osobnymi pokrętłami od wody zimnej i ciepłej najczęściej przeciekają z powodu uszkodzonej uszczelki. Jednym z najważniejszych zadań jest więc lokalizacja miejscu przecieku. Woda może przedostawać się:
- przez wylewkę,
- przez nakrętkę wylewki,
- pomiędzy głowicą a dławicą,
- obok sworznia pokrętła.
Po znalezieniu miejsca przecieku należy zakręcić dopływ wody i spuścić jej resztki z instalacji. Aby wymienić uszczelkę, trzeba zdemontować nakrętkę dociskową, następnie wyjąć głowicę i zdjąć uszkodzoną uszczelkę. Nową uszczelkę należy nałożyć dopiero po wyczyszczeniu instalacji z zalegającego osadu.
Naprawa kranu z baterią jednouchwytową
W nowoczesnych bateriach jednouchwytowych stosuje się zazwyczaj głowice ceramiczne zamiast tradycyjnych uszczelek. Jak naprawić cieknący kran jednouchwytowy? Naprawa takiego kranu powinna rozpocząć się od zakręcenia dopływu wody, by uniknąć zalania pomieszczenia.
Następnie należy zdjąć zaślepkę (najlepiej scyzorykiem), a następnie odkręcić kluczem imbusowym śrubę wewnętrzną. Później zdemontuj klamkę kranu oraz pierścień. Tuż pod pierścieniem znajduje się nakrętka, która ma za zadanie dociśnięcie głowicy. To ona może być źródłem przecieku, dlatego też upewnij się, że jest dokręcona.
Jeżeli jednak to nie ona powoduje przeciekanie kranu, konieczna jest wymiana głowicy. W tym celu odkręć nakrętkę, wyjmij głowicę i zainstaluj nową. Tak, jak w przypadku uszczelek, głowica musi być idealnie taka sama, jak poprzednia. Głowice dostępne są bowiem w dwóch najpopularniejszych rozmiarach: 3/8 cala oraz 1/2 cala. Różnią się także sposobem montażu. W jednych pokrętło nakręca się na głowicę, a w drugich pokrętło jest nakładane, a następnie przykręcane do głowicy śrubką. Po zamocowaniu nowej głowicy należy dokręcić wszystkie elementy kranu i sprawdzić, czy przeciek został zahamowany. Jeśli problem nadal występuje, konieczna może okazać się wymiana całej baterii.
Jak naprawić cieknący kran? Podpowiedzi
Naprawa cieknącego kranu w większości przypadków nie jest skomplikowana i wymaga jedynie minimalnych zdolności manualnych i trochę wolnego czasu. Jednak warto pamiętać o kilku sprawdzonych trikach, które sprawią, że usuwanie usterki stanie się łatwiejsze.
Dobra organizacja kluczem do sukcesu
Kiedy już rozkręcisz swój kran, nie ma odwrotu! Jednak jeśli robisz to po raz pierwszy, możesz czuć się skołowany. Warto więc dobrze zorganizować sobie miejsce pracy, by wiedzieć, w jakiej kolejności należy umieścić wszystkie części z powrotem na miejsce. Dobrym pomysłem będzie odkładanie każdej odkręconej części na ściereczkę.
Po wymianie wadliwego elementu będziesz mógł z łatwością skręcić wszystkie części zlewu. Pomocne może okazać się także nakręcenie krótkiego wideo z procesu rozkręcania zlewu. Możesz później odtworzyć go w odwrotnej kolejności, by dokładnie wiedzieć, jak skręcić wszystkie części zlewu.
Zabezpiecz odpływ
Zapewne każdy kiedyś upuścił jakiś mały przedmiot do zlewu. Jego wyjęcie to trudne zadanie, prawda? Dlatego też podczas naprawiania zlewu warto zabezpieczyć odpływ, np. poprzez zatkanie go ściereczką. W ten sposób unikniesz nerwowego poszukiwania śrubki, czy nakrętki, która wyślizgnęła się z rąk i utknęła gdzieś w rurze.
Uniknij zadrapań
Wówczas, gdy z kranu cieknie woda, mało kto zastanawia się nad zadrapaniem chromowanych części armatury. Niestety, podczas rozkręcania baterii może zdarzyć się tak, że błyszczące, chromowane elementy pod wpływem nacisku narzędzi ulegną uszkodzeniu i na ich powierzchni powstaną nieestetyczne rysy. Można tego w łatwy sposób uniknąć! Najprostszym sposobem jest owinięcie części narzędzi, które stykają się z kranem warstwą taśmy klejącej. Dzięki temu unikniesz zbyt dużego tarcia, a Twój kran po naprawie będzie wyglądał nadal jak nowy!
Naprawa cieknącego kranu – podsumowanie
W domu, czy mieszkaniu często zdarzają się różne awarie. Jedną z nich jest cieknący kran. Jak naprawić taką usterkę? Dzięki łatwemu dostępowi do części zamiennych oraz fachowej wiedzy podanej w przystępny sposób, wiele prac konserwacyjnych i drobnych napraw można wykonać samodzielnie. Takie drobne naprawy dają wiele satysfakcji i pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy. Warto więc wyposażyć swój warsztat w podstawowe narzędzia i próbować samodzielnie dokonywać napraw w swoim domu.
Jednak, gdy okaże się, że usterka jest poważna, wtedy wizyta fachowca może okazać się niezbędna. Jeśli więc pomimo Twoich wysiłków nie udało się naprawić cieknącego kranu lub też przyczyną awarii jest niesprawne podłączenie do instalacji, nie wahaj się i zadzwoń po pogotowie hydrauliczne.
Wszystko, czego potrzebujesz, by naprawić cieknący kran, znajdziesz w sklepie internetowym Allemen. Znajdziesz tu duży wybór narzędzi w przystępnych cenach! Zamawiaj wygodnie przez Internet i ciesz się szybką dostawą pod same drzwi!
Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka.