Przydomowy ogród jest miejscem spotkań i wypoczynku, w pewnym stopniu odzwierciedla też charakter i styl życia swoich właścicieli. Zielona przestrzeń wokół domu ma nie tylko cieszyć oko, ale także być wygodna i funkcjonalna. Jak zaprojektować ogród by z jednej strony był spójny z wizją użytkowników, a z drugiej harmonijnie łączył się z domem i był dopasowany do istniejących warunków?
Od czego zacząć urządzanie ogrodu?
Urządzanie ogrodu trzeba zacząć od wnikliwej analizy nie tylko samej przestrzeni, którą będzie on zajmował, ale także funkcji, jakie ma spełniać i możliwości użytkownika w zakresie czasu, który jest mu w stanie poświęcić. Następnym punktem jest szczegółowe rozplanowanie nasadzeń i ogrodowej architektury. Realizacja przemyślanego szczegółowo projektu jest ostatnim krokiem w urządzaniu ogrodu.
Jak projektować ogród?
Projekt ogrodu można oczywiście zlecić profesjonalistom. Dobry projektant ogrodów z pewnością pomoże zaoszczędzić czas i nerwy, a także funkcjonalnie połączy wszystkie jego elementy, czyli środowisko, roślinność, zabudowania i ukształtowania terenu. Niestety zatrudnienie architekta krajobrazu ma jedną zasadniczą wadę- generuje koszty- nierzadko naprawdę spore. Poza tym samodzielne urządzanie ogrodu to ogromna frajda, a także okazja do sprawdzenia swojej kreatywności i umiejętności planowania przestrzeni.
Dla bardziej obeznanych z technologią, Internet oferuje mnóstwo znakomitych aplikacji, także darmowych, które pomogą stworzyć wizualizację ogrodu, podpowiedzą, gdzie i jakie nasadzenia zastosować, a także zaproponują mnogość rozwiązań dotyczących wyboru roślin czy mebli ogrodowych.
Tak naprawdę jednak, by zaprojektować zieloną przestrzeń wokół domu wystarczy arkusz papieru i czas na zastanowienie się i sprecyzowanie swoich wymagań.
Należy kierować się zasadą, że pomysły przelewamy na papier lub wprowadzamy dane do aplikacji i dopiero po skonfrontowaniu całości przystępujemy do realizacji. Taki tryb postępowania zaoszczędzi nam pieniędzy i pracy.
Zlokalizuj środek swojego ogrodu
Pierwszym i kluczowym etapem projektowania ogrodu jest wyznaczenie obszaru przeznaczonego na tę zieloną przestrzeń oraz analiza wszystkich elementów tego obszaru. Na planie będącym rzutem z góry należy usytuować wszystkie istniejące już obiekty, czyli drogi dojazdowe, ścieżki budynki i duże rośliny np. drzewa i krzewy, które chcemy zostawić. Wolne miejsce na planie będzie stanowiło bazę, na której będziemy pracować.
Następnym krokiem jest analiza, do czego ogród będzie wykorzystywany, czyli inaczej zaplanowanie i usytuowanie poszczególnych stref. Zazwyczaj ogrody podzielone są na strefy użytkowe, wypoczynkowe, mają miejsce zabawy dla dzieci i strefy ozdobne.
Wyznaczenie obszaru przeznaczonego na ogród pozwoli zlokalizować jego środek. Centrum ogrodu jest jego sercem i punktem odniesienia dla wielu elementów, a jego zagospodarowanie bądź nie, ma spory wpływ na postrzeganie całości zielonego obszaru wokół domu. Sadzenie czegokolwiek w centrum powoduje tzw. zamknięcie przestrzeni i jeśli chodzi o urządzanie ogrodów przydomowych zlokalizowanych na małej powierzchni jest zabiegiem stosowanym niezwykle rzadko.
Zadbaj o wygodę i funkcjonalność – Ogród trzeba później pielęgnować
W przypadku samodzielnego aranżowania ogrodów trzeba mierzyć siły na zamiary i odpowiedzieć dobie na dwa podstawowe pytania:
- Ile czasu tygodniowo jestem w stanie poświęcić na pielęgnację ogrodu?
- Czy posiadam wiedzę i umiejętności, by odpowiednio pielęgnować rośliny, które chcę mieć w ogrodzie?
Oprócz tego, że każda roślina ma preferencje dotyczące gleby, nasłonecznienia czy wolnego miejsca ma też wymagania dotyczące czasu, który trzeba jej poświęcić, by cieszyła oko. Okrywanie na zimę, dodatkowe zapotrzebowanie na składniki mineralne, tendencje do nadmiernego rozrastania lub mała tolerancja na sąsiedztwo innych roślin przekładają się bezpośrednio na ilość pracy, którą trzeba wykonać.
Układaj roślinność piętrami
Urządzanie ogrodów rządzi się pewnymi zasadami. Jedną z najważniejszych jest sadzenie roślinności tak, by tworzyły piętra. Im dalej od środka tym wyższe rośliny należy sadzić. Taka struktura nasadzeń po pierwsze gwarantuje najlepszy efekt wizualny, a po drugie sprawia, że rośliny nie przytłaczają się wzajemnie i każde piętro ma odpowiedni dostęp do promieni słonecznych. Ponadto nasadzenia piętrowe zasłaniają puste miejsca między roślinami na wyższych piętrach, co daje efekt bogactwa roślin.
Różnorodność roślin jest ciekawa, ale pamiętaj, aby nie przesadzić!
Piękny i bogaty w różne nasadzenia ogród na pewno w teorii może wydawać się znakomitym pomysłem. Rzeczywistość nieco weryfikuje te wyobrażenia. Zbyt wiele roślin w różnych kolorach zamiast dawać wrażenie obfitości sprawia raczej wrażenie bałaganu i chaosu. Dlatego też projektując swój ogród dobrze skupić się na dwóch, trzech kolorach dominujących. Dotyczy to zarówno barwy kwiatów jak i liści. Ponadto lepiej sadzić rośliny w jednorodnych grupach kolorystycznych a nie w formie wielu pojedynczych egzemplarzy.
Stwórz układ zgodny z bryłą Twojego budynku
Mówi się, że dobrze zaprojektowany ogród staje się dodatkowym salonem, dlatego tak ważne jest by jego styl komponował się z budynkiem. Kontrastujące zestawienia styli rzadko się udają, dlatego urządzenie typowo wiejskiego ogrodu przy nowoczesnym budynku lub odwrotnie może okazać się niewypałem. Nowoczesny ogród przy prostym minimalistycznym domu na pewno sprawdzi się lepiej i nie będzie kreował nieprzyjemnego dysonansu.
Wyznacz najważniejszą część swojego ogrodu
Tryb życia, pasje, usposobienie, układ rodziny, wszystkie te zmienne sprawiają, że każdy właściciel ogrodu inaczej będzie postrzegał jego najważniejsze funkcje, a więc i części ogrodu. Dla jednych może to być funkcja rekreacyjna dla zabawy dla dzieci, inni będą ogród postrzegać głównie jako przestrzeń towarzyską, jeszcze inni będą go traktować jako żywe płótno, które najlepiej podziwiać przez okna salonu. Wyznaczenie najważniejszej części ogrodu to zabieg, który pozwala na określenie punktu odniesienia. Takie działanie sprawi, że przydomowy ogród stanie się przestrzenią maksymalnie ergonomiczną i dopasowaną do potrzeb swojego użytkownika.