Pergola to nie tylko dekoracja ogrodu, ale także wielofunkcyjny element aranżacji. Wbrew pozorom, jej samodzielne przygotowanie wcale nie jest skomplikowane ani czasochłonne. Jak samemu zrobić pergolę ogrodową? Z naszą instrukcją to zadanie będzie proste!
Pergola ogrodowa to uniwersalna i atrakcyjna wizualnie konstrukcja wykonana z przynajmniej dwóch rzędów podpór połączonych z zadaszeniem. Była ona znana ludziom już od średniowiecza, a jej forma zmieniała się i ewoluowała w kolejnych epokach. Pergola, oprócz tego, że jest elementem dekoracyjnym ogrodu, stanowi również podporę dla roślin, a także ochronę przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne, czy deszcz.
Najczęściej spotyka się pergole wykonane z drewna. Cechuje je lekkość i naturalny wygląd, przez co pasują do niemal każdego stylu aranżacyjnego w ogrodzie. Ich niebywałą zaletą jest także łatwość montażu. Pergolę można stworzyć samodzielnie, a do jej wykonania nie trzeba posiadać dużego doświadczenia. Wystarczy kupić materiały, posiadać podstawowe narzędzia i poświęcić trochę wolnego czasu! Jak zrobić pergolę drewnianą? Sprawdź nasze wskazówki!
Pergola – dlaczego warto zrobić ją samodzielnie?
Pergola ogrodowa to świetny sposób na zagospodarowanie części ogrodu. Jednak czy musisz sięgać po gotowe rozwiązania i płacić za jej zakup i montaż? Wcale nie! Możesz zrobić ją samodzielnie! Dlaczego to dobry pomysł? Odpowiadamy!
Świetny efekt niskim kosztem
Zakup gotowej pergoli ogrodowej wykonanej na wymiar może wiązać się ze sporym wydatkiem. Oprócz materiałów i robocizny dochodzi także koszt montażu. Jednak przy odrobinie chęci i zdolności manualnych można osiągnąć profesjonalny efekt bez wydawania fortuny. Pergolę da się wykonać niemal z każdego rodzaju drewna, dlatego też możesz postawić na budżetowe rozwiązania i wykorzystać rodzime drzewa, lub też sięgnąć po egzotyczne, bardziej kosztowne gatunki.
Funkcjonalność
Pergola ogrodowa może służyć wielu celom. Jest to świetne miejsce do odpoczynku, które daje upragniony cień w gorące dni. Może także stać się miejscem do przechowywania ogrodowych narzędzi. Duża pergola zastąpi również wiatę garażową i ochroni samochód czy motocykl przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych
Bez pozwoleń, bez problemu
Pergolę można zbudować samodzielnie, bez żmudnych wizyt w urzędach i załatwiania pozwoleń na budowę. Elementy architektury ogrodowej bez fundamentów o powierzchni mniejszej niż 30 m² nie wymagają bowiem uzyskania zgody. Przy projektowaniu pergoli ogranicza Cię więc jedynie wyobraźnia i ewentualnie trudności związane z ukształtowaniem terenu.
Jak zrobić pergolę? Przygotowanie
Aby zrealizować swoje marzenie o pięknej pergoli w ogrodzie, potrzebne jest odpowiednie przygotowanie. Co musisz mieć, żeby rozpocząć pracę? Sprawdź, w co się wyposażyć!
Narzędzia
Samodzielne przygotowanie konstrukcji pergoli ogrodowej wymaga posiadania podstawowych narzędzi. Niezbędne mogą okazać się:
- szlifierka oscylacyjna,
- szlifierka kątowa,
- wkrętarka,
- metalowe wkręty,
- piła do drewna,
- kotwy,
- kątowniki,
- poziomica,
- ścisk stolarski,
- surform do drewna,
- pędzel,
- rękawice ochronne.
Materiały
Nie da się zrobić pergoli bez drewna, to oczywiste. Odpowiednio dobrane drewniane słupki i listewki będą stanowiły całą konstrukcję. Można kupić gotowe elementy, które zostaną docięte na żądany wymiar przez pracowników sklepu, lub zrobić to samodzielnie. Niezależnie od tego, na jakie drewno się zdecydujesz, konieczne jest jego zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi, deszczem, ujemnymi temperaturami, czy pleśnią. W tym celu najlepiej sprawdzają się preparaty takie jak: impregnaty, lakiery, lakierobejce, czy oleje dobrane odpowiednio do gatunku drewna.
Jak zrobić pergolę krok po kroku?
Dobre przygotowanie to podstawa! Kiedy już wszystkie elementy potrzebne do zbudowania pergoli zostały przez Ciebie zgromadzone, czas wziąć się do pracy! Jak zrobić pergolę na róże? Zastosuj się do naszej instrukcji i ciesz się znakomitym efektem w swoim ogrodzie!
Krok 1. Projekt
Pierwszym i najważniejszym krokiem, który powinien poprzedzić budowanie pergoli, jest dokładne rozrysowanie jej koncepcji. Pergolę można postawić niemal w każdym miejscu w ogrodzie – może być wolnostojąca, lub też stanowić przedłużenie domu. Ważne jest, aby podczas planowania rozmieszczenia pergoli wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, czy też ewentualne przeszkody architektoniczne.
Podczas planowania wyglądu pergoli, weź pod uwagę jej główne przeznaczenie i Twoje wymagania. Im więcej szczegółów będzie zawierał projekt pergoli, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniesz błędów i niedociągnięć podczas jej budowania.
Krok 2. Przygotowanie drewna
Pracę nad pergolą należy rozpocząć od przygotowania drewna. Jeśli to konieczne, dotnij słupki do odpowiedniej wysokości, a następnie wyszlifuj je, korzystając ze szlifierki oscylacyjnej, takiej jak Worx D-Tail . Po zakończeniu tego etapu dokładnie wyczyść drewno z pyłu i kurzu. Możesz w tym celu wykorzystać zmiotkę lub odkurzacz.
Po wygładzeniu powierzchni i usunięciu możesz przystąpić do odtłuszczania drewna. Do tego najlepiej sprawdza się benzyna ekstrakcyjna. Tak przygotowane drewno jest gotowe do nałożenia środka ochronnego i w zależności od upodobań – farby.
Krok 3. Montaż pergoli
Drewnianych belek nie powinno się umieszczać bezpośrednio w gruncie. Aby bezpiecznie umieścić konstrukcję w ziemi, wykorzystaj kotwy mocujące. Kotwy trzeba uprzednio wypoziomować – przyda Ci się poziomica Milwaukee Slim. Na początku zamocuj belki pionowe, które wkręca się w kotwy, stale monitorując ich poziom. Po zamocowaniu pionowych elementów pergoli możesz przystąpić do montażu bocznych belek i daszku.
Do tego zadania potrzebna będzie Ci wkrętarka i wkręty do drewna. Pamiętaj, by zachować równe odstępy pomiędzy listwami bocznymi. Dla ułatwienia pracy skorzystaj ze ścisków stolarskich, aby przytrzymać drewniane elementy. Jeśli listwy są zbyt długie, możesz je dociąć, ale dopiero na końcowym etapie pracy. Następnie wyszlifuj brzegi szlifierką kątową i pomaluj je na wybrany kolor.
Krok 4. Dekoracja
Twoja pergola ogrodowa jest gotowa! Jednak aby drewniana konstrukcja zamieniła się w magiczny zakątek pełen roślinności, należy zadbać o odpowiednią oprawę. Do najczęściej wybieranych roślin należą różnorodne pnącza, które obrastając pergolę, tworzą żywe zadaszenie. Jednymi z najbardziej popularnych pnącz są powojnik wielokwiatowy, wiciokrzew japoński oraz róże pnące.
Zadbaj także o odpowiednie meble. Do drewnianych pergoli świetnie sprawdzają się meble wiklinowe, czy zrobione z palet. Miękkie poduszki dodadzą przytulności, a latarenki bądź łańcuchy świetlne stworzą romantyczny klimat, umilający wieczorny odpoczynek w ogrodzie.
Jak zrobić pergolę? Podsumowanie
Pergola ogrodowa to estetyczna i funkcjonalna ozdoba. Nic więc dziwnego, że można je spotkać w wielu aranżacjach. Nieskomplikowana konstrukcja umożliwia jej samodzielne zbudowanie. Do montażu pergoli potrzebne są jedynie podstawowe narzędzia, trochę drewna, a przede wszystkim szczypta umiejętności stolarskich, dużo wolnego czasu i ogrom chęci do pracy.
Mając taki zestaw narzędzi, możesz mieć pewność, że stworzysz niebanalną dekorację ogrodu, która umili Ci letnie popołudnia. Aby jednak uniknąć błędów mogących kosztować nie tylko czas, ale i pieniądze, warto dobrze przygotować się do pracy. Szczegółowy plan działania i przemyślana decyzja dotycząca umiejscowienia pergoli ogrodowej umożliwią Ci stworzenie profesjonalnej konstrukcji, którą dowolnie ozdobisz i zmienisz zwykłą, drewnianą pergolę w magiczne miejsce pełne roślin, dopełnione przytulnymi dodatkami i kameralnym oświetleniem.
Aby stworzyć piękną pergolę, potrzebujesz niezawodnych narzędzi. Jeśli chcesz doposażyć swój domowy warsztat w najwyższej jakości produkty, wybieraj spośród szerokiej oferty sklepu Allemen. Kupuj wygodnie przez Internet i ciesz się szybką dostawą pod same drzwi!
Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka.