By rośliny zdrowo rosły i odwdzięczały Ci się pięknymi kwiatami, musisz zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Chcesz cieszyć się kwietnym ogrodem i zastanawiasz się, kiedy przycinać róże? Jak robić to prawidłowo i jakich narzędzi użyć? Sprawdź!
Róże, choć popularne i często nazywane królowymi ogrodu, są bardzo wymagające w pielęgnacji. Jeśli decydujesz się na ich uprawę, pamiętaj o niezbędnych, całorocznych zabiegach. W tym artykule podpowiadamy jak, po co i kiedy przycinać róże, by krzewy ogrodowe zniewalały pięknym zapachem i kolorem. Umiejętne usuwanie zniszczonych pędów oraz stymulowanie wzrostu ma kluczową rolę w tym procesie.
Przycinanie róż – czy jest konieczne?
Cięcie róż to niezbędny zabieg, którego wymagają wszystkie róże wielkokwiatowe – pnące, pienne, miniaturowe i rabatowe. Celem tego zabiegu jest usunięcie martwych i chorych pędów, a także utrzymanie krzewu w odpowiednim kształcie. Przycinanie róż obejmuje również usunięcie zdrowych pędów, które w zeszłym roku kwitły intensywnie. Dzięki temu pobudzisz ich zdolność kwitnienia.
Przerzedzając krzew, zminimalizujesz ryzyko pojawienia się choroby na roślinie i zapewnisz jej lepszy dostęp do światła. Ten zabieg odmładzający zapobiegnie nadmiernemu wzrostowi pędów i zbyt dużemu zagęszczeniu, a w efekcie – słabszemu kwitnieniu. Ten rodzaj roślin wyjątkowo nie znosi błędów ogrodniczych – przycinanie róż nie jest więc opcjonalne.
Kiedy przycinać róże? Kalendarz prac
Kiedy przycinamy róże? Choć w świadomości społecznej utarło się, że przycinanie róż powinno odbywać się wiosną, każda pora roku rządzi się swoimi prawami i podczas każdej z nich rośliny wymagają opieki. Pamiętaj jednak o ogólnej zasadzie – cięcie róż powinno się odbywać w ciepły, słoneczny dzień.
Przycinanie róż jesienią
Wbrew popularnej opinii, przycinanie róż jesienią wcale nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli pęd róży, który został przycięty i nie zdążył się zagoić – a roślina potrzebuje na to aż 4 tygodnie – doświadczy przymrozków, najprawdopodobniej obumrze. Wiedz, że wiele odmian róży kwitnie do późnej jesieni, a oszacowanie, kiedy nadejdą przymrozki, może okazać się awykonalne.
Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie rośliny w spokoju tak, by przekwitła w swoim tempie. Kiedy przycinamy róże przed okresem zimowym, w drodze wyjątku możemy usunąć obumarłe gałęzie i pąki, które przekwitły. Miej jednak świadomość, że tego zabiegu możesz się podjąć podczas całego okresu wegetacji rośliny.
Przycinanie róż na wiosnę
Podręcznikowa odpowiedź na pytanie: “Kiedy przycinać róże?” brzmi – na wiosnę. Najlepszym momentem na przeprowadzenie tego zabiegu jest wczesna wiosna, choć dokładny czas trzeba oszacować samemu. Jest to wysoce uzależnione od pogody, a dokładniej od momentu ustąpienia mrozów. Przełom marca i kwietnia zwykle spełnia te wymagania. Przycinanie róż na wiosnę powinno jednak być przeprowadzone najpóźniej w połowie kwietnia – rośliny mogą nie zdążyć z wypuszczeniem nowych pędów.
Przycinanie róż latem
Choć wskazane, nie powinno przebiegać tak inwazyjnie, jak przycinanie róż na wiosnę. W tym wakacyjnym, upalnym czasie wystarczy, że ograniczysz się do usuwania chorych gałęzi czy przekwitniętych pąków, by zrobić miejsce nowym. Nie zaniedbuj jednak letnich obowiązków i pielęgnacyjnych cięć – usuwaj pędy na bieżąco. Pozwoli to roślinie na zawiązywanie się kolejnych kwiatów.
Jak przycinać róże po przekwitnięciu?
Zastanawiasz się, jak przycinać róże po przekwitnięciu? Wykonaj ten zabieg, dopiero kiedy wszystkie kwiaty na gałęzi przekwitną. Przeprowadź wtedy cięcie na ¾ długości gałązki – będzie to dla krzewu doskonała stymulacja do wypuszczenia świeżych odnóg i pąków. Takie zapobiegawcze cięcie jest zalecane również wiosną i polega na usunięciu wszystkich pędów skażonych chorobą, zdrewniałych, splątanych, naderwanych, cienkich, zbyt słabych bądź krzyżujących się.
Chociaż standardowe cięcie powinno się wykonywać w odległości 0,5-0,8 cm nad ostatnim zdrowym pąkiem, zasada ta ulega zmianie, jeśli gałąź jest skaleczona lub przebarwiona. W takim wypadku utnij gałąź poniżej poziomu skażenia, nawet jeśli będzie to radykalne. Takie cięcie zastosuj też śmiało do wszystkich nowych nasadzeń – pomoże to nowo posadzonym roślinom na lepsze ukorzenienie się.
Jak przycinamy róże? Instrukcja krok po kroku
Wiesz już, kiedy i po co ciąć te rośliny. Pora dowiedzieć się jak przycinać róże – od techniki, przez narzędzia i akcesoria, po składniki konieczne do regeneracji pędów.
- Po pierwsze, zadbaj o siebie. Jak przycinać róże, by się nie pokaleczyć? Odpowiedź jest prosta – w rękawiczkach. Powinny być solidne i wykonane z dość grubego materiału, sięgające nieco dalej niż tylko do nadgarstka dla pełnego komfortu i ochrony. Do prac związanych z przycinaniem róż dobrze sprawdzą się rękawice ogrodowe z koziej skóry marki Lahti Pro.
- Przede wszystkim, zaopatrz się w ostre narzędzia, a najlepiej – sekator. Nie oszczędzaj na nim i wymieniaj go, kiedy się stępi – toporne końce mogą zmiażdżyć gałęzie. Ich regeneracja to długotrwały proces, na który roślina niepotrzebnie marnuje mnóstwo energii. Przeważnie wystarczy mały, jednoręczny sekator – lekki i z solidnego materiału, który posłuży dłużej niż sezon. Jeśli poszukujesz większego narzędzia, przy przycinaniu róż przyda Ci się sekator kowadełkowy CellFast.
- Wykonuj cięcia sekatorem płasko lub lekko ukośnie. Zadbaj o to, by były jak najmniejsze i czyste – przycinana powierzchnia szybciej się wtedy zagoi.
- Możesz też zadbać o pielęgnację róży po przycinaniu. W tym celu każdy ucięty pęd nasmaruj specjalną maścią z fungicydem w składzie. Stosuje się ją, by cięcia dobrze się zagoiły i nie uległy infekcji. Jeśli krzew jest obszerny, spryskaj go środkiem grzybobójczym.
- To jednak nie wszystko – zranione krzewy potrzebują Twojej troski. Nawadniaj je i stosuj odpowiednie nawozy z dużą dawką azotu. Przyspieszy to powrót rośliny do jej najlepszej kondycji. Pocięte, zdrowe gałęzie możesz rozdrobnić i wrzucić do kompostu.
Jak ciąć róże wielkokwiatowe?
W przypadku róż wielkokwiatowych rokroczne cięcie jest koniecznością, ponieważ kwitną najwspanialej na pędach jednorocznych. Podziel wysokość cięcia zdrowych pędów między dwie różne wysokości. Pozwoli to na bardziej różnorodny rozkwit kwiatów na krzewie, a także ułatwi późniejsze przycinanie przekwitłych gałęzi. Róża będzie wydawać zarówno pojedyncze, idealne do wazonu kwiaty, jak i rodzić grupy 2-3 kwiatów.
Przytnij pędy na wysokości 15 cm, aby otrzymać nieliczne, ale grube odrosty. Wysoko przycięte pędy – 20-30 cm – długofalowo zagęszczają krzew i powodują wyrastanie nowych pędów. Ogólnie przyjmuje się, by ciąć róże nisko przy cienkich pędach, a wysoko ciąć te o wyjątkowej grubości i mocy.
Jak ciąć róże rabatowe?
Róże rabatowe nie lubią intensywnych cięć. Powinno się je wykonywać na wysokości od 30 do nawet 60 cm, w zależności od wysokości całkowitej rośliny. Tylko w ten sposób sprawisz, by róża wydała liczne kwiaty.
Jak przycinać róże parkowe?
Przycinanie róż parkowych wbrew pozorom nie należy do pracochłonnych zajęć. Wystarczy przerzedzać najgęstsze miejsca i wykonywać cięcia typowo sanitarne, czyli pozbyć się pędów chorych, przebarwionych i martwych.
Przycinanie róż pnących
Pierwsze przycinanie róż pnących powinno się odbyć dopiero w czwartym roku ich wzrostu. Wszystkie przyrosty, poza pędami głównymi, możesz odciąć na około 30 cm. Zwróć też uwagę, czy jest to odmiana kwitnąca tylko raz, czy taka, która powtarza kwitnienie kilka razy w ciągu sezonu. Tę pierwszą możesz ciąć intensywnie i równie radykalnie przerzedzać u dołu krzewu. Tę drugą musisz przycinać bardzo uważnie i delikatnie. Uważnie obserwuj różę i średnio co 2 lata usuwaj najstarsze pędy.
Cięcie róż na pniu
Róże pienne to takie, które szczepi się na poziomej podkładce. Tnij ją w zależności od gatunku – wielokwiatową dość krótko, a rabatową nieco wyżej. Skup się na odcięciu pędów słabych, najcieńszych i martwych, ale zdrowe raczej staraj się pozostawić – inaczej mogą bardzo słabo kwitnąć. Cięcie tych wyjątkowo delikatnych, szlachetnych odmian możesz pozostawić na okres przekwitania.
A Ty jakie tricki stosujesz, by jak najlepiej zadbać o swój krzew różany? Koniecznie podziel się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami z prac w ogrodzie. Zapoznaj się z ofertą Allemen, która sprawi, że pielęgnacja roślin będzie jeszcze łatwiejsza i przyjemniejsza!
Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka.