Wiosna coraz bliżej, najwyższy czas, aby zaopatrzyć swój ogród w niezbędny sprzęt. Aktualnie na rynku mamy praktycznie nieograniczony wybór węży ogrodowych i akcesoriów do podlewania i nawadniania. Takich jak węże, złączki, systemy nawadniające, dysze i wiele innych. Dostępne są one w różnych kolorach, wzorach, czy konfiguracjach.
Zanim zdecydujesz się na zakup węża ogrodowego i akcesoriów do swojego ogrodu – przeczytaj ten artykuł i dowiedz się na jakie najważniejsze funkcje i parametry powinieneś zwrócić uwagę, aby cieszyć się niezawodną funkcjonalnością przez wiele lat.
Do czego można wykorzystać wąż ogrodowy?
Wąż ogrodowy to niezbędne wyposażenie każdego gospodarstwa domowego z małym lub dużym ogrodem, działki czy gospodarstwa rolnego. Mimo swojej prostej konstrukcji, akcesorium to okaże się doskonałą pomocą. Użyjesz go podczas takich prac jak m.in. podlewanie roślin, nawadnianie ogrodu, uzupełnianie wody w basenie, mycie sprzętów i mebli ogrodowych, a nawet auta, zraszanie roślin, tworzenie oczek wodnych i fontann, rozprowadzanie nawozów, czy odżywek.
W momencie zastosowania dodatkowych akcesoriów do węża ogrodowego możesz stworzyć mocno zaawansowany system nawadniania w swoim ogrodzie.
Dzięki zastosowaniu węża ogrodowego oszczędzasz czas i energię. Wystarczy dopasować długość węża do własnych potrzeb, następnie podłączyć go do źródła wody. A następnie bez większego wysiłku nawadniać swoje rośliny i uprawy, bez konieczności noszenia ciężkich konewek, które co chwila trzeba ponownie napełniać wodą.
Jakie są najważniejsze cechy węża ogrodowego?
Jak już wspominaliśmy – na rynku istnieje wiele rodzajów węży ogrodowych, a co roku producenci powiększają swój asortyment o kolejne modele. Na co więc zwrócić uwagę, żeby wybrać wąż dopasowany do swoich potrzeb?
Średnica węża – najbardziej popularne węże ogrodowe mają średnicę ½’’ (12,5 mm) lub ¾’’ (19 mm). Węże o takiej średnicy doskonale sprawdzą się w małych i średnich ogrodach. Ciśnienie robocze znajdujące się w instalacji wodnej w gospodarstwie domowym oraz nieduża średnica węża dadzą gwarancję efektywnej pracy. Do nawadniania większych powierzchni wybierz wąż z większą średnicą, tj. ¾’’ (19 mm), 1’’ (25 mm), 5/4’’ (32 mm). Pamiętaj, że im większa średnica, tym ściany węża są cieńsze, może to wpłynąć na wytrzymałość i ciśnienie przepływu wody.
Podczas wybierania średnicy węża warto kierować się również zasadą, że im dłuższy wąż, tym średnica powinna być mniejsza. Dzięki temu zadbasz o odpowiednie ciśnienie wody i zapewnisz sobie optymalną pracę z urządzeniem. Ponieważ im dłuższy jest wąż ogrodowy, tym ciśnienie wody w końcowym odcinku jest niższe. Jednak, wybierając odpowiedni wąż, ten problem da się zniwelować.
Długość węża – należy dobrać ją do do potrzeb i wymiarów nawadnianej powierzchni. Aby sprawdzić jaki wąż wybrać, wykonaj następujące czynności. Zmierz odległość od źródła wody, do najdalej wysuniętego punktu nawadnianego obszaru i ewentualnie dodaj kilka metrów. Nie zawsze warto wybierać najdłuższy możliwy wąż ogrodowy. Pezy długich wężach mogą pojawić się problemy z ciśnieniem wody w końcowym odcinku. Ponadto, zbyt długi wąż będzie się zaginał i utrudniał pracę oraz przechowywanie.
Ilość warstw i materiał wykonania – te parametry wpływają na jakość i wytrzymałość węża ogrodowego. Te z niższej półki cenowej zazwyczaj składają się z 1-2 warstw tworzywa sztucznego. Jednak lepszym rozwiązaniem będą węże z tworzywa kauczukowego i większej ilości warstw. Węże wielowarstwowe składają się z 2-, 3-, 4-, a nawet 5-, czy 6- warstw tworzywa. Dzięki temu rozwiązaniu posiadają one specjalne wzmocnienia, oploty, czy powłoki odpowiadające za nie skrętność, elastyczność, wytrzymałość węża, a nawet na możliwość i bezpieczeństwo podczas kontaktu z żywnością, co wyraźnie zmienia obszar możliwości i funkcjonalności węża. Odporność węża na skręcanie to ogromna zaleta, która ułatwia pracę, przepływ wody oraz znacznie wpływa na podnoszenie jego wytrzymałości.
Warto również zwrócić uwagę na jakie temperatury jest odporny wąż ogrodowy.
Ciśnienie robocze – określane jest, przez producenta, zwykle wynosi od 4 do 12 barów. Parametr ten określa możliwość optymalnego wykorzystania węża ogrodowego. Warto zwrócić też uwagę na ciśnienie rozrywające. Znajduje się ono w przedziale od 8 do 48 barów i określa, jakie maksymalne ciśnienie wody wytrzyma wąż ogrodowy bez ryzyka uszkodzenia.
Gwarancja producenta – bardzo często zdarza się, że producenci, którzy są pewni właściwości i możliwości swoich produktów przedłużają czas trwania gwarancji. W naszej ofercie posiadamy m.in. węże z kolekcji HOBBY firmy Cellfast, na które producent udziela gwarancji NO LIMIT. Oznacza to, że wąż nie powinien ulec uszkodzeniu w warunkach odpowiedniej eksploatacji. Jeżeli stanie się inaczej – gwarant zapewnia naprawę lub wymianę węża. Wydłużony okres gwarancji to pewność niezawodności i wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie dla Twojego portfela.
Inne funkcjonalności węża – tak, jak już wspominaliśmy na początku artykułu, na rynku istnieje wiele różnorodnych rodzajów węży ogrodowych, Mają one mnóstwo funkcji, jeszcze bardziej przedłużających ich żywotność. Właśnie dlatego możesz wybrać wąż, który będzie posiadał oznaczenia takie jak m.in.:
UV Resistance – mówi o tym, że wąż odporny jest na promieniowanie UV. Jest to znaczące udogodnienie, ponieważ szczególnie latem wąż ogrodowy wystawiony jest na ekspozycję słoneczną, co może sprawić że jego powierzchnia popęka.
Technologia Anti Algae – wąż wyposażony w taką technologię, w swojej konstrukcji posiada powłokę, która zapobiega osadzaniu się glonów wewnątrz, co wpływa na przepływ wody i jej czystość.
Cd, Ba, Pb Free – wąż wolny od kadmu, baru i ołowiu – pierwiastków, które szkodliwie mogą wpływać na przepływającą ciecz, funkcjonalność ta znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracy.
Food Quality – co oznacza, że wąż może mieć kontakt z żywnością.
W naszej ofercie dostępne są również węże kroplujące, które okazują się niezwykle wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem na zapewnienie roślinom odpowiedniego poziomu nawodnienia. Węże kroplujące charakteryzują się powierzchnią wykończoną niewielkimi otworami, umożliwiającymi ujście kropelek wody, bezpośrednio do korzeni. Wpływa to znacznie na oszczędność wody i ergonomię pracy.
Akcesoria do węża ogrodowego to niezbędny dodatek
Wiesz już na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wybierania swojego węża ogrodowego. Teraz nadszedł czas na dobranie akcesoriów, które jeszcze bardziej zoptymalizują Twoją pracę. Poniżej przedstawiamy listę i opis najbardziej przydatnych elementów osprzętu do węża ogrodowego. Sprawdź to, koniecznie!
Złączka do węża ogrodowego – ten niewielkich gabarytów element może okazać się bardzo przydatny i pomocny. Szczególnie kiedy chcesz przedłużyć dwa węże lub rozbudować swój system nawadniania. Na rynku istnieje wiele rodzajów złączek, wykonanych z różnych materiałów i posiadających różne funkcje. Dzięki złączkom m.in. połączysz ze sobą dwa węże ogrodowe o innych średnicach, czy podłączysz wąż do źródła wody. Zwróć uwagę na rodzaj wybieranej złączki, ponieważ istnieją różne rodzaje. Na przykład szybkozłącze STOP, pozwoli Ci na wymianę zraszacza lub przerwanie nawadniania bez konieczności zamykania ujęcia wody. Rozwiązanie to znacznie oszczędzi Twoją energię i poświęcony czas.
Przyłącze do węża – niepozorne urządzenie, które okazuje się niezbędnym wyposażeniem w ogrodzie. Za jego pomocą możesz podłączyć wąż do kranu. Standardowo – wybór przyłączy jest bardzo szeroki, na rynku istnieje wiele różnych rodzajów przyłączy. Zaczynając od materiału, z którego są wykonane, aż po rodzaj gwintu, dostępne są też przyłącza z gwintem uniwersalnym.
Zraszacz ogrodowy – to akcesorium ułatwiające systematyczne nawadnianie ogrodu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zraszaczy, m.in. pulsacyjne, obrotowe, wahadłowe, a nawet kurtyny wodne. Odpowiednio rozmieszczone i dobrane zraszacze pozwolą stworzyć zaawansowany i efektywny system nawadniania Twoich roślin i całego ogrodu.
Pistolet do węża ogrodowego – pozwala na dokładne i precyzyjne nawadnianie roślin i trawnika. Dzięki możliwości odpowiedniego dozowania ilości i strumienia wody. Za pomocą odpowiednio dobranego pistoletu do węża umyjesz również sprzęt znajdujący się w ogrodzie, meble, czy rower.
Zestawy zraszające z wężem ogrodowym
Wielu producentów wyposażenia ogrodowego, proponuje gotowe zestawy zraszające, które różnią się od siebie zawartością i wyposażeniem. Dostępne są zarówno zestawy z wężami, jak i bez nich. Dlatego, jeżeli nie masz czasu lub ochoty na komponowanie własnego zestawu - sprawdź naszą ofertę. Jesteśmy przekonani, że w tej kwestii, również znajdziesz coś dla siebie.
Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny i już wiesz, czego szukać. Oczywiście zapraszamy do naszego sklepu Internetowego, ponieważ i u nas znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Posiadamy też szeroką kadrę specjalistów, którzy chętnie doradzą Ci i pomogą skompletować swój zestaw nawadniający. W razie potrzeby zapraszamy do kontaktu z nami!
Chcesz skomponować swój zestaw nawadniający? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą węży ogrodowych oraz akcesoriów.
Jeśli chcesz być na bieżąco – zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka.