Klucze specjalistyczne

Ładuję...
darmowa-dostawa-allemen darmowa-dostawa-allemen

Klucze – podstawowe narzędzie majsterkowicza

Wśród najpopularniejszych narzędzi warsztatowych, które są tanie, proste w obsłudze oraz łatwodostępne, prym wiodą klucze. Korzystają z nich nie tylko profesjonaliści, ale amatorzy, czyli tak zwani domowi majsterkowicze. Można je znaleźć w przydomowych miniwarsztatach oraz w zakładach motoryzacyjnych, produkcyjnych czy w budownictwie.

Nieważne, czy musisz coś zdemontować, zbudować czy naprawić – zestaw kluczy w poręcznej walizce powinieneś mieć zawsze pod ręką, również w samochodzie. Jeśli cenisz sobie praktyczne akcesoria, możesz zdecydować się na uniwersalne klucze nasadowe, które służą do wielu różnych prac. Ich ogólne przeznaczenie to odkręcanie i przykręcanie śrub, jednak dzięki wymiennym nasadkom korzystają z nich mechanicy samochodowi, monterzy, a także serwisanci.

W asortymencie sklepu Allemen znajdziesz klucze do prac codziennych oraz profesjonalne klucze warsztatowe. Wszystkie z nich możesz zakupić osobno bądź w kompletach. W prywatnym użytku sprawdzą się zestawy kluczy złożone np. z od 36 do 48 części. Zawierają one wszystko, co będzie Ci potrzebne do wykonywania bieżących napraw. Są one dostępne w atrakcyjnej cenie, przez co ich zakup nie nadwyręży Twojego funduszu. Oczywiście nasze towary zostały objęte gwarancją i posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty.

Najczęściej klucze do warsztatów produkuje się ze stali chromowo-wanadowej, czyli stali narzędziowej CrV. Ten materiał charakteryzuje się odpornością ścieranie, utlenianie i korozję. Potrafi wytrzymać kontakt z wysoką temperaturą. Dość często wybrane elementy kluczy wzmacnia się stalą chromowo-molibdenową CrMo.

Walizka, w którą zapakowane są klucze, służy utrzymaniu w porządku wszystkich elementów. Gdy jest ich kilkanaście albo kilkadziesiąt, muszą być odpowiednio ułożone, aby nie tracić czasu na ich szukanie. Walizka wcale nie musi być obszerna, bo to nie o to chodzi. Producenci stosują odpowiednie triki, aby zestaw kluczy w futerale nie zajmował dużo miejsca i aby zdał egzamin w przemysłowych oraz domowych warunkach.

Klucze warsztatowe – jakie korzyści przyniesie Ci ich zakup?

Do najpopularniejszych kluczy, które są wręcz niezastąpione w warsztacie, zalicza się klucze płasko-oczkowe. Jest to połączenie klucza płaskiego oraz oczkowego. Oba końce tego narzędzia mają identyczny rozmiar, a specjalnie wyprofilowane zakończenie w formie oczka nie niszczy nakrętki lub śruby.

Każdy majsterkowicz powinien mieć w zanadrzu przynajmniej jeden klucz płaski. Służy on do dokręcania i odkręcania śrub, najczęściej o łbach 6-kątnych. Ten typ klucza jest bardzo wygodny podczas użytkowania, a w szczególności wtedy, gdy śruby do odkręcenia znajdują się w łatwo dostępnych miejscach. Rozmiar klucza płaskiego odpowiada długości między szczękami i jest podawany w milimetrach lub w calach. Klucze płaskie są stosowane przez stolarzy, monterów, elektryków itp.

Kolejny jest klucz oczkowy – jak sama nazwa wskazuje zakończony oczkiem w formie dwunastokąta. Wyróżnia się klucze oczkowe zamknięte i otwarte. Pierwsze są dość uniwersalne, a drugie w formie niedomkniętego oczka stosuje się najczęściej w celu naprawy układów hamulcowych. W Allemen znajdziesz również kluczowe oczkowe proste i z grzechotką, czyli elementem ruchomym z zapadką. Dzięki niemu nie musisz wykonywać pełnych obrotów podczas wkręcania i wykręcania śruby.

W przypadku wyboru kluczy oczkowych istotna jest długość rękojeści. Akcesoria krótkie przydatne są w miejscach, gdzie nie ma zbyt wielkiego pola do manewru. Do dotarcia do trudno dostępnych miejsc znakomicie nadają się klucze oczkowe odgięte, osadzone oraz łamane. Mogą one pracować w różnych płaszczyznach.

Ostatnim typem są klucze specjalistyczne. Do tej grupy można wliczyć między innymi klucze trzpieniowe, imbusowe, rurowe, fajkowe, a także hakowe i klucze dynamometryczne.

Zestawy kluczy i narzędzia pojedyncze – co wybrać?

Żaden zakład produkcyjny ani serwis nie może obejść się bez kluczy. Rzec by można, że te narzędzie są ważne, a nawet najważniejsze dla sprawnego funkcjonowania większości biznesów.

W warsztacie samochodowym i wulkanizacji pierwsze skrzypce grają klucze krzyżowe, które służą do odkręcania i przykręcania kół samochodowych. Klucze do rur i klucze hakowe to niezbędne akcesoria każdego hydraulika

Klucze płasko-oczkowe, o których wspominaliśmy wcześniej, umożliwiają precyzyjne „chwytanie” śruby z każdej strony. Tym samym zapobiegają niszczeniu nakrętek i zwiększają ich żywotność. Natomiast dynamometryczne klucze są wykorzystywane do dokręcania śrub z odpowiednim momentem siły. Dzięki nim żaden element nie zostanie przeciągnięty.

Klucze trzpieniowe umożliwiają natomiast sprawne odkręcanie śrub, które są używane w mechanizmach elektronicznych oraz samochodowych. Wybierane są przez osoby, które pragną przeprowadzić prace związane choćby z instalacją elektryczną czy skręcaniem elementów meblowych.

A może poszukujesz klucza 12-kątnego? Nabyć go możesz w postaci zestawu składającego się z kilku lub kilkunastu elementów. Klucz 12-kątny służby do napraw samochodowych (przy wymianie skrzyni biegów lub miski olejowej).

Zdarzają się prace wymagające zdemontowania kilkunastu lub kilkudziesięciu śrub. Zrobienie tego kluczem płaskim lub nasadowym zajęłoby sporo czasu. Z pomocą przychodzi klucz udarowy, który dzieli się na dwie główne grupy: klucz udarowy pneumatyczny i klucz udarowy elektryczny. Do działania klucza pneumatycznego wymagane jest sprężone powietrze, czyli sprężarka ze zbiornikiem zainstalowana w garażu lub w warsztacie. Klucze udarowe elektryczne dzieli się na modele zasilane z gniazdka lub w wersji akumulatorowej.

Ich największą zaletą jest możliwość użycia zarówno przy mniejszych, jak i większych śrubach. Nowoczesne modele mają dodatkowe funkcje, takie jak zabezpieczenie przed nagrzaniem, przed nadmiernym dokręceniem czy wkręcanie bez udaru.

Zaopatrując się w różne rodzaje kluczy, będziesz mógł samodzielnie wykonać większość napraw. Zajrzyj do internetowego sklepu Allemen i dobierz klucze pojedynczo lub w zestawach. Decydując się na zakup klucza udarowego, nie zapomnij o zaopatrzeniu się w odpowiednie nasadki.