Siekiery

Ładuję...

Liczba produktów: 14

Ustaw kierunek malejący
na stronę

Liczba produktów: 14

Ustaw kierunek malejący
na stronę
darmowa-dostawa-allemen darmowa-dostawa-allemen

Siekiera do drewna – to narzędzie musisz mieć!

Siekiera jest narzędziem wszechstronnym, które przydaje się w każdym gospodarstwie domowym oraz w warsztacie. Z jej pomocą przygotujesz drewno na opał, wykarczujesz małe drzewka lub krzewy, a także porąbiesz niepotrzebne drewniane elementy.

Najbardziej uniwersalna i popularna jest duża siekiera rozłupująca. Jak sama nazwa wskazuje, służy do rozłupywania kawałków drewna na mniejsze elementy. Narzędzie składa się z dwóch elementów, do których należy głowica oraz trzonek.

Wybierając siekiery, zwróć uwagę na trzonek, który powinien być długi i prosty. Dzięki takiej budowie będziesz mógł uderzać w drewno pod niewielkim kątem i używać do tego mniejszej siły. Co do głowicy, to musi być krótka, lecz masywna i wyglądem przypominać duży klin.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu siekiery? Na pewno na materiał trzonka. Drewniana siekiera z drzewa jesionowego lub hikari to najczęściej spotykane modele. Zwróć uwagę na gęstość słojów i ich rozmieszczenie – słoje powinny być gęste i przebiegać pionowo, wtedy stylisko jest bardziej wytrzymałe. Dość popularne są trzonki z wysokiej jakości tworzyw sztucznych dodatkowo wzmocnione włóknem szklanym. Trzonek powinien posiadać rękojeść antypoślizgową. Często stosuje się metalowe wzmocnienia przy głowicy.

A co z głowicą? Na jaki materiał warto postawić? Najtrwalsza jest kuta hartowana stal indukcyjna. Alternatywę dla niej stanowi odlewana stal. Pamiętaj też o odpowiedniej wadze. Siekiera do drewna nie może być za ciężka, bo manewrowanie nią po dłuższym czasie sprawi Ci kłopot. Optymalna waga to około 4 kg. Nie zapomnij o długości trzonka. Zbyt krótkie narzędzie będzie nieporęczne, za długie również.

W siekierach rozłupujących drewno ważny jest duży kąt ostrzenia przypominający klin. Dlaczego ten kształt się sprawdza? Ponieważ już jedno uderzenie w drewno skutkować będzie jego rozłupaniem albo chociaż pęknięciem pniaka.

Wytrzymała siekiera tylko w ofercie Allemen

Podstawowy podział, jaki można przeprowadzić wśród siekier, to przede wszystkim to, czy można ich używać dwuręcznie, czy jednoręcznie. Oba warianty są dostępne w ofercie sklepu Allemen. Zakup kilku rodzajów siekier nie jest jeszcze w Polsce powszechny, a szkoda. Zazwyczaj nasi klienci decydują się na siekiery do gałęzi uniwersalne lub rozłupujące.

Dobra siekiera uniwersalna albo rozłupująca powinna posiadać te same zalety. Należy do nich połączenie czopowe, zwiększające ich trwałość, a co za tym idzie – wydłużające żywotność narzędzi. W tej kategorii przygotowaliśmy dla Ciebie siekiery do gałęzi, które mają kutą głowicę gwarantującą bezpieczeństwo użytkowania. Nie brakuje modeli z nakładkami ze stali nierdzewnej, chroniące trzonek przed szybkim uszkodzeniem.

Siekierki rozłupujące mają nieco inną budowę niż te uniwersalne. Nie klinują się tak często jak modele ciesielskie lub uniwersalne. W dłuższej perspektywie czasu ma to duży wpływ na poziom zmęczenia, komfort pracy, a także wydajność rąbania.

Oprócz tego w sklepie Allemen znajdziesz mniejsze siekierki, zwłaszcza toporki turystyczne. Ich trzonek jest bardzo krótki, co ułatwia ich transport i przechowywanie. Nadają się do okazjonalnego wykorzystania w terenie.

Mniejsze siekierki to także toporki rzeźbiarskie. Jest to narzędzie o wachlarzowatym, szerokim ostrzu. Szlif na ostrzu z jednej strony jest szerszy, przez co można łatwiej odrąbywać płaskie i podłużne kawałki drewna. Taki rodzaj siekiery przydaje się do zakładów stolarskich oraz artystów, którzy na co dzień zajmują się obróbką drewna.

Na profesjonalistów czekają siekiery drwalskie zwane również leśnymi. Wyposażone są w długi topór, który ułatwia pracę przy ociosywaniu świeżo ściętych drzew. Narzędzia różnią się od siebie rozmiarem, mają odpowiednio profilowane rękojeści, pozwalające na chwyt na jej różnej wysokości.

Większe modele to również siekiery ciesielskie. Charakteryzują się wachlarzowatym, lekko zaokrąglonym ostrzem, który zwęża się w stronę obucha. To specjalistyczne narzędzie, z którego korzystają pracownicy firm budowlanych stawiający domy z bali oraz stolarze.

Siekiera – oto jak prawidłowo z niej korzystać

Nawet najlepsza drewniana siekiera w rękach osoby, która nie wie, jak się nią posługiwać, staje się narzędziem zbędnym. Wygodna praca przy użyciu tego narzędzia wymaga wygospodarowania miejsca. Na terenie, na którym pracujesz, nie powinny znajdować się niepotrzebne przedmioty, a samo podłoże musi być równe. Bezpieczna odległość od rąbanego przedmiotu powinna wynosić minimum 30 cm. Wówczas istnieje małe prawdopodobieństwo, że zostaniemy uderzeni odłamkiem drewna.

Można powiedzieć, że okres jesienno-zimowy to prawdziwy sezon na dobre siekiery do łupania drewna. To właśnie wtedy przygotowujemy drewno na opał i rozpalamy w kominkach. Bez tego narzędzia byłoby to niemożliwe. Do porąbania mniejszych kawałków przydatny będzie toporek tradycyjny lub siekiera uniwersalna, którą można pracować jedną ręką.

Twarde i mocno wyschnięte szczapy wymagają użycia dużej siły np. siekiero-młota. To wielofunkcyjne narzędzie pełni rolę klina, młota i siekiery. W przydomowym schowku lub w domku narzędziowym nie może zabraknąć siekiery z klinem. Model o specyficznym ostrzu głęboko wbija się w drewno i umożliwia jego szybkie rozłupanie. Swoistym kompromisem między siekierą uniwersalną a tą z klinem jest siekiera samoklinującą.

A co zabrać ze sobą na biwak lub wypad do lasu? Siekierki turystyczne to najlepsze rozwiązanie. Lekki i poręczny sprzęt nie nadwyręży Twojego ekwipunku. Możesz wyposażyć się również w skórzany futerał ochronny na toporek, który możesz zawiesić na pasku.

Siekiera siekierze nie równa. Dlatego w Allemen stale poszerzamy nasz asortyment o trwałe, solidne siekiery o różnych rozmiarach. Tylko u nas czekają na Ciebie modele dla profesjonalistów i amatorów. Wszystkie są w przystępnej cenie oraz objęte gwarancją producenta. W razie pytań i wątpliwości służymy Ci pomocą w wyborze optymalnego dla Ciebie sprzętu. Gwarantujemy, że będziesz zadowolony.